Interiéry
Realizace
2023
Interiéry, Realizace, 2023
Byt v centru Benešova ... se zaoblenými rohy
komentář klienta:
"Naše spolupráce s Michalem šla jako po másle. Hned na začátku přečetl náš vkus, vešel se svým návrhem do našeho rozpočtu a dispozic. Schválili jsme si už první skicu a ochotně si nechali poradit s podlahou nebo koupelnou při výběrů z dostupných standardů a myslíme si, že to dopadlo nejlépe, jak jen mohlo. Krásně využil hravé tvarosloví zaoblených rohů, tak příznačné pro prvorepublikový nábytek, a pro celou naší rodinu je radost se vracet domů."
K návrhu interiéru jsme byly přizváni v moment, kdy se již realizovala základní stavební část rekonstrukce celého domu. Z naší strany byly navrženy drobné stavební úpravy a byla dospecifikovaná podoba koupelny. Základním záměrem bylo maximálně zefektivnit daný prostor, maximálně ho využít jak pro pohyb a pobyt lidí, tak i pro samotné úložné prostory.
Základní materialita bytu sází na jednoduchost a střídmost ... Dubová podlaha v moderním stromečkovém charakteru, dubová dýha na spodní části vestavěných truhlářských prvcích doplněna o čistě bílou na horních částích ... vše doplněno o jemné barevné akcenty v podobě pracovní kuchyňské linky, zařizovacích prvcích či prvků svítidel.
Charakteristickým prvkem / momentem pro tento byt jsou zaoblené rohy některých vestavěných truhlářských prvků ... ty dodávají bytu určitou jemnost a autentičnost.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Filip Kocourek
Lokalita: Benešov
Dodavatel stavby: Bestavo s.r.o. - stavba
Dodavatel truhlářských výrobků: Truhlářství Schachner
+ 49 more
Interiéry
Realizace
2020
Interiéry, Realizace, 2020
"Hlavně žádný pastelový barvy ..."
červen 2023 ... komentář klienta:
"V našem „Bytě s nikami“ nyní žijeme 3 roky, tak si troufám tvrdit, že už víme, jak se povedl a co se nepovedlo… Nebudu vás napínat, povedl se velmi a velkou zásluhu na tom má atelier momentura: Michal Rouha byl u přípravy projektu od začátku, včetně kontroly bytu v původním stavu těsně před nákupem až po stavební dozor během rekonstrukce.
Se svým týmem nám jako úvodní studii připravili 2 skvělé varianty, z nichž jsme si věřím vybrali tu vhodnější pro život s dětmi (ale ta druhá byla taky skvělá).
Pokračovali jsme pak společně samotným projektem a jejich iterativní přístup k návrhu, ve kterém nás postupně prováděli jednotlivými otázkami a rozhodnutími, nám velmi vyhovoval. Věděl jsem, že to nesmíme uspěchat a výsledek se dostavil: Stěhovali jsme se 20.2.2020, což bylo přesně 3 týdny před vyhlášením prvního nouzového stavu kvůli covidu, jen to jsme tenkrát ještě nevěděli...
Byt pak kvůli pandemii prošel intenzivní zatěžkávací zkouškou, protože nejen, že od nastěhování jsem pracoval přes rok z domova, ale také se nám tu narodilo druhé dítě, takže už jsme 4 a upřímně si nedokážu představit, jak bychom to ve starém 2+kk dohromady přežili. Měnil bych jen naprosté minimum věci, zbytek funguje tak, jak jsme to společně vymysleli.
Všechno tu do sebe krásně zapadá, prostor bytu využíváme díky vestavěnému nábytku na maximum a např. sezení pod oknem v obýváku (červená nika) je velmi oblíbeným místem pro hry našich dětí a je radost tu trávit čas. A oranžovou niku kuchyně zase miluju u vaření.
A tak bych rád poděkoval Michalovi Rouhovi a celé momentuře, nedokážu si představit, jak bych rekonstrukci řešil bez nich. Určitě by výsledek nebyl tak dotažený."
B.M.
Zadáním bylo navrhnout bytovou jednotku dle potřeb nových obyvatel a reflektovat v něm jejich potřeby, přání a zvyky. Bytová jednotka se nachází v Praze v ulici Na Vrstvách. Je ve třetím patře jednoho bytového domu ze 60-tých let.
Po prvotním seznámení s klienty, provedení předběžné analýzy, byly realizovány výstupy ze strany klienta - pocitová mind-mapa s prvky stavebního programu, scénář typického dne a zkreslené byty s komentáři, ve kterých klienti trávili svá léta v minulosti. Dále bylo provedeno základní ověření půdorysu a zpracování digitálního výstupu stávajícího stavu bytové jednotky.
Výsledkem těchto vstupních analýz bylo vytvoření konceptu bytu "s nikami". Byt s nikami, reflektuje potřeby mít vždy své místo v prostoru ... niku, která se objevuje na několika místech v bytě a vyjadřuje jakýsi akcent a to i kontrastní materiálový - zde se něco děje, zde dělám to a to. V návrhu jsme k bytové jednotce přistupovali neinvazivně a respektovali jsme všechny nosné stěny v jednotce. Úprava se týkala jen nenosných příček.
Základní funkční vztahy v bytové jednotce, kontext místa s jednotlivými výhledy do krajiny a pozicí balkonu, toto vše předurčilo základní rozprostření jednotlivých místností v rámci bytové jednotky.
Horní severní část se vstupní halou, toaletou a koupelnou navazuje dále na dětský pokoj. Dětský pokoj v této pozici, východním rohu půdorysu, má nejlepší a nejklidnější orientaci ke světovým stranám a krásný výhled do přilehlých zahrad. Ze vstupní haly se dostaneme dále do kuchyně, která je v centrální části půdorysu. Na kuchyň navazuje hlavní ložnice se soukromou šatnou, která je umístěna na východní fasádě, také s výhledem do klidné zahrady. Jižním směrem je pak na kuchyň plynule navázán obývací prostor přes již existující otvor ve zdi. Obývací pokoj je pak orientován na jih do ulice. K obývacímu prostoru je pak přičleněn prostor pracovny/dalšího pokoje, který se dá přes skládací dveře otevřít či úplně uzavřít. Pozice pracovny v jižním rohu je zde volená záměrně kvůli lepšímu přístupu k balkonu z obývacího prostoru a využívání ho i v rámci společenských událostí.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Lucia Kanderová, The Thi Hong Nhung, Kristýna Rajdlová, Anna Hermannová
Lokalita: Praha
Dodavatel stavby: Bohemia Decor Group s.r.o
Dodavatel truhlářských výrobků: Truhlářství Škaloudy
+ 44 more
Interiéry
Realizace
2022
Interiéry, Realizace, 2022
Jak udělat vzdušnou světlou parádu v trochu potemnělém suterénu jednoho činžovního domu na Palmovce ...
komentář klienta:
"Nejlepší mi přišel moment, kdy uprostřed hotového bytu stál stavbyvedoucí, zasněně se rozhlížel a řekl: „Já se vám přiznám, že jsem si na začátku fakt nedokázal představit, že by to tu mohlo vypadat takhle.“
Michal a jeho tým dokázali skvěle navnímat prostor – původně vybydlenou stísněnou ruinu, jejíž nákup se mi moje okolí snažilo rozmluvit. Teď je z ní světlý, vzdušný, vtipný a praktický byt, domyšlený do nejmenšího detailu."
Hlavní inspirace je vázána na fakt umístění bytu, v suterénu … je to taková "ponorka" - do této formy se pak ladil i celkový design/vzhled podlahy (zelenomodrá barva), základních surových materiálů - pozinkovaného plechu, černé barvy v rámci kuchyně a sanitárních prvků, doplněné o textury dřeva a bílé barvy, která umocňuje charakter surových materiálů - hrubého betonového povrchu a přiznaných cihel.
Návrh celkové rekonstrukce prostor spočíval v dispoziční úpravě a maximální využití dané světlé výšky vnitřních prostor, která přesahovala výšku 4,1m. Vložením nových dřevěných pobytových pater, se získalo více pobytové plochy bytu. Přetvoření koupelny a kuchyně byt získal lepší a logičtější řešení, a to i za pomocí sedacího vestavěného nábytku s úložnými prostory.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Hana Švehlová, Marie Delongová
Lokalita: Praha, Palmovka
Fotografie: Michal Rouha, Zuzana Hubená
Dodavatel stavby: KB Investment s.r.o.
Dodavatel truhlářských výrobků: Kauri - Pavel Mikeš
Dodavatel svítidel: Triplechrome s.r.o.
+ 22 more
Bydlení
Studie
2022
Bydlení, Studie, 2022
Konverze hospodářské usedlosti na bydlení, rekreaci a podnikání ... té červené!
Hospodářská usedlost v obci Červený Dvůr je soubor čtyř objektů, které dohromady tvoří historický otisk klasického původního zemědělského areálu s vnitřním rozlehlým dvorem. Jedná se o dva objekty sloužící k bydlení s technickým zázemím, objekt chléva a stodoly. Stávající stavby mají také i charaktetistickou původní barvu fasád ... červenou :-).
Návrh konverze je navržen po etapách a zpracovaná studie obsahuje návrh prvních dvou fází - rekonstrukce budovy č.3, kde je uvažováno bydlení
a technické zázemí nových majitelů, a úpravy stodoly, kde se počítá se zázemím pro včelařství a rekreaci. Další fáze přestaveb budou obsahovat prostory pro pořádání svateb, školení a setkání s odpovídajícím ubytováním a zázemím.
Budova č.3 - objekt je rekonstruován s obdobnými funkcemi, které můžeme v objektu najít i nyní - bydlení, skladování, zázemí pro dvůr. Bydlení je navrženo na západní stranu, do malého prostoru původních obyvatelných prostor. Díky vysoké světlé výšce a rozdílným výškám stropních konstrukce v objektu, je možné v těchto místech vytvořit spací patro a tím rozšířit pobytové plochy.
Objekt stodoly - aneb "práce s torzem". Objekt je rekonstruován, upravován s novou střešní rovinou jen na svých koncích - jižní a severní straně. Na jížní straně se jedná o opravu původní sýpky, který bude sloužit jako krytý společenský prostor. Severní část je pak formou nové částečné dostavby věnována včelařství a všem potřebným věcem okolo včel. Střed objektu je ponechán otevřený, pro rekreační účely.
Autoři: Michal Rouha, Tereza Černá
Spolupráce: Marie Delongová, Anton Vinas
Lokalita: Červený Dvůr u Benešova
+ 27 more
Bydlení
Studie
2021
Bydlení, Studie, 2021
U jezera s výhledem na vodní hladinu a s opálenou fasádou
Základními aspekty ovlivňující samotný návrh byla maximální možná zastavitelnost parcely - 50m2, poměrně obsáhlý stavební program obsahující 4kk-5kk včetně hygienického zázemí zázemí, skladu a svažitý pozemek s výhledem na rybník. Ve stávajícím stavu je na pomyslné hraně horní plochy umístěn objekt chatky.
Nejdříve vznikla idea využít ve svůj prospěch onen svah od stávající chaty a snažit se udělat měřítko objektu z pohledu od komunikace drobnější, naopak od rybníka pak velkorysejší. Rozehráním vnitřního prostoru ve formě raumplanu tak vznikly tři výškové úrovně podlaží. Vstup, dolní obytná část s pokojem a koupelnou, horní noční část s pokojem a ložnicí. Dům tak tímto principem získává benefit toho, že terén funkčně a plynule výškově navazuje na vnitřní prostory chaty. Jak u vstupu do objektu, tak u západní terasy s výhledem na rybník. Vnitřním raumplanem s centrální vertikální komunikací tak vznikly v horním patru pomyslné kukáně/jakési věže, které jsou orientovány každá jiným směrem - na východ a západ. Tímto vznikla jakási hra dvou střešních rovin, které jsou orientovány proti sobě. Celý dům je pak opláštěn z překládaných opalovaných prken. Na jižní a severní straně fasádní prkna běží s rovinou střechy a tím podporují základní ideu hmoty.
Pozemek se nachází u Mlýnského rybníka v obci Mšec u Rakovníka. Pozemek je svažitý od východu k západu k břehu rybníka. V současné chvíli se na něm nachází rekreační objekt s šikmou střechou. Převýšení pozemku je od východu na západ necelých sedm výškových metrů. Pozemek je přístupný ze soukromé cesty z východu, z jižní a severní strany je obklopen vzrostlou zelení. V dolní části u rybníka se nachází ohniště a molo.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Marie Delongová, Hana Švehlová, Magdalénaa Vejdělková
Lokalita: Mšec, okres Rakovník
+ 30 more
Komerční stavby
Realizace
2019
Komerční stavby, Realizace, 2019
Rekonstrukce nájemního domu na náměstí ve Rtyni v Podkrkonoší ... s respektem k původní architektuře
Jedná se o klasický městský dům s parterem, obytnými patry a podkrovím. Nachází se v malém městě v Podkrkonoší, avšak v centrální části na hlavním náměstí.
Původním architektem byl nemálo známý Josef Záruba-Pfeffermann. Celkový konstrukční stav objektu je v dobrém stavu. Nejsou třeba velké zásahy, avšak kvůli lepšímu využití podkroví lze uvažovat o nahrazení původních dřevěných prvků ocelovou konstrukcí. Byty v druhém a třetím podlaží jsou momentálně nevyhovující dnešním požadavkům. V podkroví se nacházejí dva velké prostory, které nejsou dosud využívané. Prostor přilehlé zahrady je zanedbaný.
V návrhu bylo pro nás nejdůležitějším faktorem respektování pozice domu vůči městu a zachování důstojnosti původního architektonického návrhu. Což se projevuje minimálními zásahy do vnější obálky, ty probíhají pouze na vedlejších fasádách, které nelícují s náměstím. Na omítce dojde k lokálním opravám a celkovému sladění barevnosti. Požadavkem klienta bylo i přidání vnějšího stínícího systému. Charakteristické pro dům je dále plasticita a drobné reliéfní detaily v omítce, které zanecháváme a doplňujeme je o další moderní kovové prvky. Dispozice bytů přizpůsobujeme požadavkům pro bydlení v dnešní době. Byty jsou vzhledem k podlažní ploše převážně 2+1 nebo 2kk. V severně orientované zahradě je vizuálně nejvýraznějším
prvkem přístřešek, který v sobě spojuje místa pro parkování a sklady. Vjezd do zahrady je nově předlážděn a zbytek plochy je ponechán obyvatelům domu pro volnočasové aktivity jako soukromá společná zahrada.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Lucia Kanderová, Hana Švehlová, The Nhung Hong, Marie Delongová
Lokalita: Rtyně v Podkrkonoší
+ 23 more
Bydlení
Realizace
2016
Bydlení, Realizace, 2016
Pasivní dřevostavba z lepených vazníků v Trutnově na Červeném kopci
Červený kopec je ohniskem rodinné výstavby v Trutnově v posledních dvou dekádách. Pozemek se nachází na samém hřebeni kopce, v návaznosti na starší výstavbu z předešlých let. Ze severu je vymezen místní komunikací, z východu a jihu chodníkem pro pěší. Svým charakterem je tedy nárožní. Výhledy na město a okolní krajinu budou pravděpodobně cloněny okolní zástavbou. Orientace ke světovým stranám je vhodná pro požadovaný nízkoenergetický/ pasivní standard a prospívá i umístění zahrady.
Pozemek lichoběžníkového tvaru má jižní orientaci a je mírně svažitý k východu. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižší bodem je 1,3 m. Jedná se o koncový pozemek v řadě, který je ze tří stran obklopen veřejným prostorem – příjezdovou komunikací ze severu, z východu a jihu potom chodníky pro pěší. Stavbu obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou jsme umístili podél východní strany pozemku na hranici stavebních čar daných regulačním plánem. Tím jsme jednak podpořili uliční čáru a urbanisticky exponované nároží, zároveň jsme uvolnili pobytově nejpříjemnější – jihozápadní – část pozemku pro zahradu. Zahrada je tak odcloněna hmotou domu od průchozí komunikace z východu a ze severu zahradním domkem s přístřeškem pro parkování.
Úkolem bylo na zadaný pozemek navrhnout dvoupodlažní rodinný dům pro dva stálé obyvatele s nízkými nároky na údržbu a provoz. Požadavkem byla i rezervní kapacita pro bezbariérovou ložnici v přízemí, využívaná za normálních podmínek dle potřeby (například jako hostinský pokoj), aby dům mohl odpovídat různým životním situacím a potřebám. Dále dostatečné úložné prostory pro aktivní sportovní život a kryté parkovací stání spojené se zahradním skladem umístěné mimo hmotu domu. Součástí zadání byl i materiál nosné konstrukce – lepené dřevěné vazníky s potenciálem lokální výroby.
Hledali jsme koncepční řešení prostorově kvalitního domu, který by zároveň splňoval přebujelé regulativy. Zvolili jsme řešení kdy se regulativy stávají samotným konceptem: hřeben střechy orientovaný kolmo k ose komunikace, běžící šikmo přes obdélníkový půdorys domu; ten stojí na samém rohu pozemku rovnoběžně s jeho delší stranou. Asymetrické nasazení střechy je hlavním vnějším rysem jinak archetypálního objemu domu se sedlovou střechou. Rámová konstrukce z lepených dřevěných vazníků dělí dům do modulů po 2,5 metrech. Středem domu lze projít přímo od vchodu na severu až po terasu na jihu. Na každé straně „průchodu“ středním traktem domu tak vznikají buňky 2,5 x 2,5 x 2,5 metru – pomyslná prostorová mřížka. Ta je v případě obslužných prostor vyplněna zařízením, které kopíruje její tvar. Hlavní obytný prostor je v tomto smyslu otevřený/ nezastavěný, stojí v něm jen volně rozmístěný nábytek. Tento princip je zachován i v podkroví, kde je navíc deformovaný šikmou střechou.
Navrhujeme dvoupodlažní dřevostavbu sestávající z pěti polí tvořených lepenými dřevěnými vazníky. Osová vzdálenost vazníků je 2,5 metru, rozpon 6,5 metru, výška 6,8 metru. Do třech severních polí je vložen strop oddělující přízemí a podkroví. Přízemím prochází „ulička“ od hlavního vstupu na severu až na terasu při jižním zápraží. Jsou na ni navázány jednotlivé „vložené“ buňky plnící funkce technické místnosti, šatny a skladu sportovního náčiní, koupelny, variabilní buňky pro libovolné využití.
Prosklení podélných fasád sleduje svým členěním modul nosné konstrukce. Úzký pás na východní fasádě přináší přirozené prosvětlení technického zázemí, koupelny a schodiště bez přímého optického kontaktu s ulicí. Západní pásové okno skýtá velkorysý kontakt se zahradou. Severní fasáda je perforována pouze vstupními dveřmi a malým ložnicovým oknem s výhledem na Černou horu. Jižní fasáda zprostředkovává francouzským oknem vstup na terasu. Stavba bude založena na betonových pasech. Dům je navržen jako dřevostavba z lepených rámů, do nichž bude nad severní částí vložen strop. Dřevěné rámy budou přiznané v interiéru. Skladba fasády včetně střechy bude provětrávaná.
Naším cíem bylo zasazení jednoduchého, barevně neutrálního objektu do krajiny okolní zástavby bujarých forem a barev. Fasáda domu a oplocení pozemku jsou proto navrženy ze svislých modřínových prken/ fošen, tónovaných tmavě šedým mořidlem. Jednota materiálu plotu a domu dává jasně najevo, že dům patří pozemku a naopak. Střecha je navržena titanzinková, falcová, rovněž v tmavě šedém odstínu. Okna dřevo-hliníková z exteriéru tmavě šedá. Interiér domu je střízlivý. Dřevěné rámy jsou přiznané v přirozené podobě. Vnitřní opláštění (sádrokarton/ fermacell) opatřeno bílou barvou. Vložené buňky mohou být barevně/materiálově odlišené i neutrální. Vždy však respektují princip vkládané náplně do struktury domu a jsou takto rozeznatelné.
Autoři: Benedikt Markel, Michal Rouha, Martin Chlanda, Jana Fischerová
Lokalita: Trutnov, Červený kopec
Fotografie: Michal Rouha, Benedikt Markel
Projekt : 2013
Realizace : 2014–2016
Dodavatel dřevěných konstrukcí - KasperCZ
+ 24 more
Bydlení
Realizace
2015
Bydlení, Realizace, 2015
Atypický rodinný dům s vnitřním i vnějším světem
Při prvotních úvahách nad řešením rodinného domu na okraji města nám vyvstaly zásadní otázky ohledně lokality pozemku. Jak by měl takový dům vypadat a jaké hodnoty reprezentovat? Jaký vztah dům zaujme ke svému okolí, které v nás budí dojem sídelní kaše se všemi vyplývajícími neduhy? Jakou formu zvolit, tak aby dům nabízel reprezentativní, noblesní výraz a zároveň nepůsobil v území nepatřičně?
Při hledání odpovědí v nás postupně sílil názor důsledně se vymezit vůči architektonicky podprůměrné úrovni okolní zástavby. Jakýkoliv „tvarový“ dialog nebo dokonce navazování, by bylo pro nás v této lokalitě problematické. Nadchli jsme se myšlenkou navrhnout dům, který by byl s okolím ve smíru (koherentní), ale zároveň schopný vygenerovat si svůj vlastní (vnitřní) okolím nerušený svět jen sám pro sebe – „dům, který je pro sebe“.
Důsledné uplatňování tohoto principu nás dovedlo k výsledné formě domu ve tvaru pětiúhelníku, který jasně podtrhuje zvolený koncept svým vymezeným charakterem, monumentalitou a jednoduchou čitelnou geometrií. Dům se tváří zvenku jako „neproniknutelná“ pevnost s jasně definovanou předvídatelnou figurou. Zevnitř je velkoryse otevřen do atria, zahrady jako středobodu celého domu, která umocňuje pocit uvolnění, klidu a soukromí. Napětí mezi vnější uzavřeností a vnitřní otevřeností domu inscenuje jeho hlavní atmosféru (prožitek).
Dům je navržen v lokalitě Nové Skorotice, která leží na severozápadním okraji Ústí nad Labem zhruba 4 km vzdušnou čarou od historického centra. Kvalitou lokality je výhled na úpatí Krušných hor a Českého středohoří.
Pozemek o rozloze necelých 1200 m2 patří do nově se rozrůstajícího území zastavěného převážně velkými rezidenčními domy. Na základě velkorysosti zastavovacího plánu a celkové poloze vůči městu se můžeme domýšlet velkých počátečních ambic města „založit novou vilovou čtvrť“. Stavební pozemek je situován v jihozápadním svahu v centru Nových Skorotic u Malého náměstí, které je ve skutečnosti otočkou pro autobusy městské hromadné dopravy. Díky tomuto sousedství získává pozemek nerušený, trvale nezastavitelný jihozápadní průhled na nedaleký Střížovický vrch.
Dům ve tvaru pentagonu je umístěn v horní části pozemku. Ze severu je mírně natočen vůči ulici, tak aby vytvořil reprezentativní zpevněný prostor před domem, který je ponechán bez oplocení. Spodní partie pozemku je ponechána jako zahrada.
Dispozice domu je pevně vymezená tvarem, který definuje jak vnější tvar fasád, tak i pevně ohraničuje vnitřní atrium s chodníkem. Obytný prostor společně s garáží je rozmístěn do tří křídel. Zbylá dvě křídla nejsou tvořena hmotou domu. Jsou formována vertikálními dřevěnými lamelami a uzavírají tak tvar pentagonu. Mezery mezi lamelami umožňují volný průhled z vnitřního atria do zahrady a dále na Střížovický vrch. Dřevěné lamely jsou půdorysně natočeny tak, aby bránily zvenčí pohledům dovnitř, ale zároveň aby dovolovali pohledy z vnitřku ven. Tímto jednoduchým principem docilujeme příjemného pocitu soukromí uvnitř domu.
Dispozice domu je založená na cestě k vnitřnímu atriu, které zaujímá ústřední roli v příběhu domu. Každý kdo vstupuje do domu, je vizuálně naváděn touto cestou postupně procházející skrz hlavní obytné prostory – obývací pokoj s kuchyní, ložnice. Dalším důležitým momentem, se kterým v návrhu pracujeme, je svah pozemku, který byl pro nás od začátku výzvou. Od klienta jsme dostali jasné zadání navrhnout rodinný dům, ideálně bezbariérový, bez schodů. Výškový rozdíl pozemku je řešen vnitřní rampou. Rampa zde nehraje pouze roli vertikální komunikace, ale také je důležitá z hlediska plynulého ničím nerušeného prožitku z prostoru.
Vstupní křídlo pentagonu plynule navazuje na okolní terén v ulici, nachází se zde garáž pro dvě auta, technická místnost, pracovna, místnost pro hosty, sociální zázemí a hlavní vstup se zádveřím a šatnou. Prostor závětří ze strany ulice vznikl vyříznutím z hmoty pentagonu. Vzniklá nika (závětří) je celá obložená vodorovnými prkny.
Dispozici pentagonu jsme od začátku inscenovali ve dvou základních scénářích – pro majitele, který bude přijíždět autem a půjde domu přes garáž a pro návštěvu, která půjde přes hlavní vstup. Cesta přes garáž, kterou jsme při prvních variantách upozaďovali, se nám postupně jevila čím dál více podstatná. Uvědomili jsme si, že z hlediska každodenního užívání hraje zásadní roli. Cestu z garáže do obývacího prostoru jsme proložili velkorysou chodbou, která se v celé své délce otevírá do zahrady. Chodba je zároveň prosklením propojena s hostinským pokojem a pracovnou (šicí místností). Míra intimity v pokojích je řešená látkovými závěsy, které si může každý shrnout/rozhrnout, jak je mu libo. Hostinský pokoj, pracovnu a chodbu od sebe oddělují nenosné příčky, které se dají kdykoliv odstranit a vytvořit tak v budoucnu třeba dva velké dětské pokoje.
Hlavní návštěvní vstup plynule navazuje přes prostorné zádveří do hlavního obytného křídla pentagonu, které se postupně, při scházení po rampě, otevírá do převýšeného prostoru s obývacím pokojem a kuchyní. Hlavní obývací prostor plynule navazuje přes velké posuvné dveře do ložnicového křídla s vlastní koupelnou. Ložnicové křídlo je ukončené venkovní krytou terasou s vířivkou a grilem. Vnitřní obvod pentagonu je kryt poměrně velkým přesahem střechy. Přesah jednak brání přehřívání interiéru, zároveň krytý prostor vytváří další vrstvu v užívání domu a komfortní přístup ke kryté terase. Výškový rozdíl vstupního křídla a úrovně vnitřního atria využíváme v části prostoru pod garáží pro zahradní sklad.
Autoři: Martin Chlanda, Jana Fischerová, Michal Rouha
Lokalita: Skorotice, Ústí nad Labem
Fotografie: Michal Rouha
Projekt : 2015
Realizace : 2016-2018
+ 28 more
Bydlení
Realizace
2018
Bydlení, Realizace, 2018
Rodinný dům v Trutnově na Červeném kopci
Z dálky se blížím k domu, pomalu se otevírá pohled do údolí na Trutnov, na obzoru vnímám v ranním oparu siluetu Krkonoš. Když popojedu blíž, rozeznávám jasně tvar domu, vypadá jako by byl vytesán z kamene. Tento pocit ještě umocňuje ranní slunce, které se pomalu zvedá nad horizont a promodelovává každý záhyb domu. Fasády domu ubíhají souběžně se strmým terénem, hřeben sedlové střechy orientovaný kolmo ke komunikaci je však rovný (horizontální). Střecha včetně fasád je obložena dlouhými vlnitými šablonami šedé barvy. Zaparkuji před domem pod přístřeškem z ocelových profilů. Vystupuji z auta a pozoruji, že vlnité fasádní a střešní šablony jsou z cementovlákna, jsou na nich vidět ještě vlhké tmavší fleky ze včerejšího deště, které se v ranním slunci pomalu odpařují. Po krátké chvilce se odvážím jít dál ke vstupním dveřím. Vítr jemně profukuje, vnímám kolem sebe volný prostor, který ještě umocňuje podlaha z perforovaného plechu, pode mnou je příkrý sráz. Těsně před vstupními dveřmi se ještě otočím a kochám se subtilní ocelovou konstrukcí, sáhnu si na madlo zábradlí, cítím chlad a jemné chvění od větru. Vše je v pozinku, syrového ale krásného materiálu.
Při hledání vhodného koncepčního řešení jsme vyšli z jednoduchého archetypálního tvaru dvoupodlažního domu se sedlovou střechou s hřebenem orientovaným k ose komunikace, tak aby v základě splňoval místní stavební regulace. Tento „základní kámen - fundus“ jsme poté podrobili zkoumání a na základě kritérií, která jsme si stanovili, ho začali „okrajovat“.
Dům je nasazen do horní části strmého svahu, tak aby mohl být výškově napojen na ulici ve vstupním podlaží skrz subtilní ocelovou platformu a zároveň v polozapuštěném terénním podlaží navazoval na zahradu s ohledem na co nejmenší nutné terénní úpravy. Od základní hmoty kónicky odřezáváme severovýchodní a severozápadní rohy. Vzniklá hmota domu se plynule rozevírá od severu k jihu směrem do zahrady. Oříznutí není nahodilé, je vedeno v přesném úhlu. Řezné roviny spolu s terénem definují východní a západní fasádu, které mají přesný tvar pravidelného kosodélníku - terén při fasádách běží souběžně s okraji střechy. Výsledkem je čistá, tvarově srozumitelná figura domu.
Dispozice je v půdoryse rozdělena do 3x3 polí, které funkčně i konstrukčně vymezují vnitřní prostor. Kónické oříznutí rohů vnáší do dispozice jasnou hierarchii, krajní pole při severní fasádě jsou plošně redukovaná a je zde umístěno hlavní technické a skladové zázemí domu. Naopak krajní pole při jižní fasádě jsou prostorná, prosvětlená a otevřena přes okna do zahrady, nachází se zde hlavní pobytové prostory. V návrhu koncepčně pracujeme s konstrukčním systémem a s přirozeným vzhledem použitých materiálů jak v interiéru, tak i v exteriéru.
V exteriéru jsme hledali materiálové řešení, které by co možná nejvíce podpořilo „sošnou“ figuru domu - sjednotilo fasády se střechou. Na základě těchto kritérií jsme vybrali cementovláknitou vlnitou šablonu v přírodní šedé barvě, kterou obkládáme všechny fasády včetně střechy. Vlnitá šablona propůjčuje domu kompaktní, sjednocující vzhled s jemnou modelací světla.
Dům je navržen v lokalitě Červený kopec, která se nachází na severozápadním okraji Trutnova zhruba 1,3 km vzdušnou čarou od jeho historického centra. Nespornou výhodou této rozvíjející se lokality je její poloha a orientace. Jedná se o jižní svah s přímými výhledy na staré město a na horizont do otevřené krajiny Podkrkonoší.
Stavební parcela o rozloze 1007 m2 se nachází na okraji plánované zástavby, zhruba v polovině kopce, v blízkém sousedství lesa. Pozemek ve tvaru kosodélníku o rozměrech přibližně 50x20 metrů je ve strmém jižním svahu s podélným převýšením až 8 metrů. Ze severu je v nejvyšším bodě napojen na příjezdovou komunikaci a technickou infrastrukturu. Ze západu sousedí s již zastavěnou parcelou, z východu s dalším pozemkem určeným k zástavbě. Při jižní hranici je plánován volný průchod pro pěší mezi stavebními parcelami. Pozemek nabízí spektakulární výhledy na historické centrum města jihovýchodním směrem. Jih a západ zpříjemňuje blízkost lesa. Když k tomu přičteme ještě téměř koncovou polohu pozemku ve slepé ulici, kde projede jenom pár aut za den, tak můžeme investory jen pochválit za hezký výběr pozemku v rámci této lokality.
Jedná se o jednoduchý dvoupodlažní dům se sedlovou střechou o sklonu 40°, orientovanou kolmo k ose přilehlé komunikace. Dům je usazen v horní části strmého jižního svahu s odsazením cca 5 metrů od hranice pozemku. Vstupní podlaží propojuje s terénem lehká platforma, vetší ocelová konstrukce přístřešku pro auto s místem pro jedno další stání. Součástí této konstrukce je i místo pro dvě popelnice, kterému je věnován prostor „v zákrytu“ za stávajícím přípojkovým pilířkem. Vstupní ocelová rámová konstrukce je zamýšlena komplet v pozinkové úpravě s podlahou z pororoštu, založena na betonových patkách.
Od vstupních dveří do domu navazuje propojovací chodba. Dispozice podlaží je rozdělena do rastru složeného z devíti polí (3x3), který udává hlavní prostorový řád v domě. Středem patra běží hlavní spojovací chodba, na kterou jsou postupně zavěšeny další místnosti. Krajní pole při severní fasádě jsou nejmenší, je zde technická místnost s dílnou a zádveřím. Střední pole navazující na chodbu vyplňuje prostorné schodiště a z druhé strany koupelna. Krajní pole při jižní fasádě jsou nejprostornější s přímými výhledy do zahrady, proto zde počítáme s dvěma dětskými pokoji po každé straně.
Kónický tvar půdorysu se sedlovou střechou ovlivňuje výšku nasazení u paty střechy, nejvyšší je při severní fasádě naopak nejnižší při jižní. S tímto faktem pracujeme při využívání podkroví, které je nejpříhodnější při severní fasádě - nad technickou místností, dílnou a zádveřím. V tomto prostoru navrhujeme skladový prostor, který je pohodlně přístupný přes půdové vysouvací schody z dílny. V dětských pokojích při jižní fasádě je dostatečná výška pro vložené patro. Poslední pole spojovací chodby je zakončené velkým jižním oknem, které do hloubky prosvětluje celý vnitřek dispozice. Světlá výška v této části chodby je téměř pět metrů a vybízí nás k dalšímu využití například zavěšením provazové sítě, která může být přístupná z boku přes vložená patra v dětských pokojích.
Terénní podlaží přejímá stejnou logiku dělení vnitřního prostoru, jako tomu bylo u vstupního patra, ze severu je částečně zapuštěné pod terén. Ústředním prostorem je obývací pokoj spojený s kuchyní s podélnou orientací sever - jih, který zaujímá nadpoloviční plochu z celého patra. Při severní fasádě je kuchyň, při jižní obývací prostor, ve středu jídelní stůl pro šest až osm lidí, navazující na velké okno v západní fasádě, umožňující přímý vstup na zahradu. Další prostory zaujímají ložnice v jihovýchodním rohu a koupelna se záchodem v protilehlém severovýchodním rohu. Vzniklý prostor pod schodištěm může být využit jako spižírna, šatna nebo jiné úložiště.
Autoři: Martin Chlanda, Michal Rouha, Jana Fischerová
Spolupráce: Lucie Ráchel Dřevíkovská, Vlastimil Pešl
Lokalita: Trutnov, Červený kopec
Vizualizace: Dušan Marcinko
+ 30 more
Bydlení
Projekt
2016
Bydlení, Projekt, 2016
Moderní rodinný dům s bazénem ve Zdiměřicích u Prahy
Jedeme od Prahy na jih, směrem na Jesenici. Nachází se zde malá obec Zdiměřice. Po projetí rezidenční čtvrti s rodinnými domy a pár odbočení, přijíždíme k domu. Jsme na křižovatce a vidíme obrys domu za poměrně hustou zelení se stromy, které jakoby obemykali dům. Pomalu přijíždíme ze západní strany, dům je na první pohled hodně celistvý. Fasáda je hodně hmotná, nevidíme skoro žádné okna, vypadá jakoby se zalamovala. Parkujeme u vrat. Všímáme si, že dům směrem k nám má plný kamenný uskakující charakter a v každém uskočení je okno, kterým můžeme vidět dovnitř. Jakási úzká štěrbina. Kámen dominuje fasádě prvního nadzemního podlaží a druhé podlaží, jakoby se ztrácelo v nebi - je z leštěného kovu.
Otvírají se dveře, majitel nás vítá a my jdeme dovnitř. Vstupní chodba působí díky hornímu světlíku velice světle, paprsky slunce dopadají na dřevěnou podlahu a vykreslují její krásnou dubovou strukturu. Na konci chodby vidíme průhledem do zahrady … je to jako okno, které nás vítá. Vidíme venku stín stromu na dřevěné palubě s židlí, za palubou vodní hladinu, trávu… jdeme dále a ocitáme se u velké prosklené stěny. Je to neuvěřitelný kontrast. Oproti tváři domu směrem do ulice, kde se jeví uzavřeně, je zde dům široce otevřen do zahrady. Nalevo vidíme přes dveře vidíme jakousi relaxační zónu s bazénem a posilovnou … okna jsou dokořán. My pokračujeme dále chodbou a míjíme schodiště, které je shora osvětleno a působí velice světle. Nahoře je soukromá část s pokoji a pracovnou.
Otevíráme dveře a jsme v kuchyni. Vidíme, že prosklená část se dá kompletně otevřít a my tak můžeme být skoro jako venku. V místnosti je velký stůl s dřevěnými židlemi, jednoduchá bílá prostorná kuchyňská linka. Světlo do prostoru přichází několika směry. Přes úzkou jižní štěrbinu, přes velké východní prosklení a přes střešní světlík, který vede podél bílé stěny, kterou osvětluje. Přes posuvné dveře vidíme do další místnosti, je vidět knihovna a televizní kout s pohovkou a křeslem. Obě místnosti jsou variabilně propojitelné přes dvoje posuvné dveře.
Jdeme ven, po dřevěné palubě ke stolu si sednout. Rozhlížíme se kolem sebe a uvědomujeme si, že jsme vlastně v samém těžišti celého pozemku. Dům nás obemyká ze dvou stran, zbylé dvě doplňuje vyšší zeleň a zahradní přístřešek s letní kuchyní, který charakterově doplňuje dům a tvoří tak vyvážený protipól na druhé straně pozemku.
Sluneční paprsky se odrážejí o vodní hladinu a je cítit čerstvý vzduch. Majitelé už na podnose nesou kávu. Je skvělá, až z Kolumbie.
Autor: Michal Rouha
Koncepce zahrady: Jitka Trevisan
Vizualizace: Pavel Vinter
Lokalita: Zdiměřice u Prahy
Studie 2016
Projekce 2022
+ 14 more
Komerční stavby
Projekt
2024
Komerční stavby, Projekt, 2024
Rekonstrukce a nástavba administrativní budovy Argentinská
Autor: Michal Rouha, Marie Delongová
Spolupráce: Barbora Jurášová, Tereza Černá
Lokalita: Praha Holešovice, CZ
+ 19 more
Bydlení
Realizace
2017
Bydlení, Realizace, 2017
Městský rodinný dům na okraji města
komentář klienta:
Spolupráce s Michalem byla od začátku pohodová a příjemná. Zejména oceňujeme jeho profesionální a empatický přístup - vždy si vyslechl všechny naše nápady a požadavky, na základě kterých nám poté představil překvapivý, elegantní a smysluplný návrh řešení. A takový je přesně náš dům - překvapivý, elegantní a smysluplný - o takovém se nám ani nesnilo! Děkujeme!
Poříčany se nachází v okrese Kolín severovýchodně od města Český Brod. Řešený pozemek, na kterém má vyrůst rodinný dům, je v severozápadní části obce a má rozlohu 1009 m2. Je situován v hraniční rozvojové lokalitě obce. Pozemek vzniknul rozdělením jednoho podlouhlého pozemku na malé. Tím vzniklo řadové uspořádání solitérních domů kolem jedné přístupové komunikace. Výhodou stávající situace je celková oddělenost této lokality od obce, což vytváří relativní soukromí.
Stavební pozemek se skládá ze dvou parcel, je situován v jižní části této lokality, ze severní strany je přístupný ze štěrkové komunikace a má jižní svažitý charakter s výhledem do blízkého pole. Panorama výhledu z pozemku směrem na jihovýchod je v dálce doplněno přirozenou vzrostlou zelení, která tvoří přirozenou clonu od centra obce. Na východní straně sousedí s již zastavěným pozemkem, kde jsou v těsné blízkosti hranice v současné době jehličnaté stromy. Na západní straně je v blízkém kontaktu s již postaveným rodinným domem. Převýšení na pozemku je cca 5,5m.
Na pozemek se dále vztahují prostorové regulativy dané územním plánem. Týkají se hlavně počtu podlaží (2+podkroví), poměru zastavěné plochy pozemku vůči zeleni (max.1:3) a charakteru střechy (skládaná krytina bez reflexního charakteru).
Základními odrazovými prvky návrhu v kontextu místa pozemku je hlavní jižní orientace/svažitost pozemku, přístup na pozemek z horní severní strany, upřednostňované výhledy a pohledy od jihovýchodu až po jihozápad, kvalitativně různorodé okolí směrem na západ a sever. Z východní strany je pozemek obklopen středně vysokou zelení.
Přirozené situování domu do severní části pozemku, lepší využití tak jižní pobytové zahrady, vše ve vztahu k poměrně velkému svahu, vyústil návrh v zapuštění domu do svahu a rozdělení vnitřních prostor do dvou výškových úrovní. Vstupní podlaží je ve stejné úrovni jako je samotný vstup do objektu a dolní terénní podlaží, které je do terénu zapuštěné, je naopak v přímém kontaktu se zahradou. Objekt je dále z praktických a tepelně technických důvodů rozčleněn na 2 části - rodinný dům a garáž s dílnou. Objekty jsou vůči sobě v jemném kontaktu a svým usazením na pozemku vytvářejí viditelné ohraničení reprezentativního otevřeného vstupního před-prostoru. Dům i garáž spolu se střechami, které jsou vůči sobě inverzně obráceny, vytváří z exteriérových pohledech kompozici “trumpety”, “trubky” či “megafonu”. Tento princip je využíván i z hlediska fungování celého objektu, soustředění, otevírání a uzavírání domu vůči okolí. Projevuje se to hlavně na perforaci domu okenními otvory, která jsou více koncentrovány na severní a jižní stranu a dále na pohybu lidí - od vstupního před-prostoru (dovnitř), přes vnitřní prostory rodinného domu (uvnitř) až na venkovní terasu a jižní zahradu (ven).
Pro lepší orientaci ke světovým stranám a lepších světelných podmínek uvnitř objektu je jižní fasáda rodinného domu v jednotlivých podlaží, z hlediska jiného funkčního využití pater, různě natáčena. Jižní fasáda horního vstupního podlaží s pokoji a pracovnou je natočena více na východ. Sluneční paprsky se tak do těchto místností dostanou v brzkých ranních hodinách, což přirozeně a pozitivně ovlivňuje pobyt v místnosti. Naopak fasáda dolního terénního podlaží s obytným prostorem s kuchyní a jídelnou je orientována více na západ, tak aby slunce v těchto prostorách zůstalo až do pozdních večerních hodin. Natáčení jednotlivých podlaží je realizováno ustoupením fasády do hmoty objektu. Přesahem konstrukce je pak vytvořeno přirozené stínění jižních oken, balkonu a jižní terasy.
Rodinný dům jako celek je členěn na dva objekty. První menší objekt blíže k silnici je garáž s dílnou, která je přístupná z prostoru blízké komunikace či z velkorysého poloveřejného/polosoukromého prostoru před domem v místě krycí markýzy. Vstupní před-prostor je navržen jako hlavní reprezentativní vstup do objektu s možností parkování dvou automobilů pro potřeby klientů a častých rodinných návštěv. Markýza, která je v místě dotyku těchto dvou objektů, kryje hlavní vstup do rodinného domu a garáže. Díky tomu se člověk dostane suchou nohou z rodinného domu do garáže a nazpět. Hlavní vstup je do nadzemního podlaží do zádveří s úložnými prostory. Na zádveří navazuje komunikační prostor se schodištěm. Z tohoto prostoru jsou přístupné dva dětské pokoje, pracovna s možností příležitostného přespání návštěvy, koupelna s vanou a oddělená samostatná toaleta. Komunikační prostor spolu s hygienickým zázemím nadzemního patra je přirozeně osvětlován pásovým oknem. Pro bezprostřední kontakt s venkovním prostorem mají dětské pokoje a pracovna přímý vstup na venkovní krytý balkon.
Po schodišti dolu se dostaneme do suterénního podlaží (z půlky zakopaného). Když vystoupíme z schodišťového prostoru ocitáme se přímo v hlavním obytném prostoru, kde se nachází kuchyňská linka s jídelním stolem, pohovka, prostor s krbovými kamny a televizní koutek. Pohovka i jídelní stůl jsou v prostoru jako dominantní solitéry, za to kuchyňská linka má zapuštěný charakter tvořící spíše stěnu. Pro bezbariérový pohyb je obývací prostor i ložnice v přímém kontaktu s venkovní terasou a jižní zahradou. Severní trakt a prostor pod schodištěm je navržen jako technické srdce objektu s dalšími úložnými prostory, kde je umístěna spíž pro kuchyň a technická místnost s kotlem, pračkou a akumulační nádrží. Z obytného prostoru se přes místnost šatny dostaneme oddělené soukromější části tohoto podlaží. Do ložnice rodičů, koupelny se sprchou a samostatné toalety. Koupelna a prostor šatny jsou přirozeně osvětlovány přes anglický dvorek, ložnice pak přes velké prosklení na jižní straně místnosti.
Objekt rodinného domu s garáží je navržen jako zděný z tepelně-izolačních cihel, na betonových základových pasech, s jednoduchými dřevěnými krovy. Střechy jsou pultové k sobě obrácené se střešní krytinu z matných tmavě šedivých vlnitých vláknocementových šablon. Materiál na fasádu obou objektů je navržen jako výrazná rýhovaná omítka se perleťovým nádechem. Fasáda tak dostává za každého počasí jiný nádech a jiný vizuál, mění se. Okna i dveře jsou navržena jako tepelněizolační v dřevohliníkovém provedení. Oplechování konstrukcí je navrženo jako pozinkované. Povrchy zpevněných ploch kolem rodinného domu jsou navrženy ve třech základních podobách. Betonová podlouhlá obdélníková dlažba reprezentuje vstupní chodník v předprostoru domu. Jemný pojezdový štěrk je v místech vjezdu do garáže a před domem, kde parkují automobily. I z hlediska současného stavu blízké štěrkové nezpevněné komunikace je to jednoduché a praktické řešení. A nakonec povrch teras, které jsou provedeny jako modřínové z hladkých prken.
Autoři: Michal Rouha, Martin Chlanda, Jana Fischerová
Spolupráce: Lucie Ráchel Dřevíkovská
Projekce: Motion construction s.r.o.
Lokalita: Poříčany u Kolína
Dodavatel stavby: Monolit Praha, spol. s r.o.
+ 48 more
Bydlení
Realizace
2022
Bydlení, Realizace, 2022
Moderní dřevostavba na míru ušitá klientovi v klidném místě u lesa
Autoři: Michal Rouha, Marie Delongová, Hana Švehlová
Lokalita : Jindřichův Hradec
+ 17 more
Bydlení
Realizace
2022
Bydlení, Realizace, 2022
Rodinný dům v centru Pece pod Sněžkou
Nacházíme se ve městě Pec pod Sněžkou a to přímo u hlavní tepny, kolem které je zástavba nejhustší. Pozemek je v blízkosti centrální části. Je sevřen
mezi silnicí a korytem Zeleného potoka. Z jižní strany se zvedá strmý, hustě zalesněný kopec. Za Zeleným potokem, na hraně svahu je pěší stezka. Z tohoto místa se nám otevírá krásný výhled do údolí. Parcela je trojuhelníkového charakteru.
Nejdůležitější roli při umísťováni domu sehrálo respektování uličních čar. Protože se v těchto místech již zástavba rozvolňuje, je při pohledu do údolí cítit více hran, které tvoří ulici. To reflektuje i tvar domu. Horní podlaží je vůči přízemí mírně natočeno. Posunutím domu těsně na hranu pozemku umožňuje vytvoření větší soukromé zahrady.Uskočením hmoty vzniká z uliční strany krytý vstup a v zahradě místo pro terasu. Jinak se tvarově ani materiálově nesnaží na sebe upozorňovat. Tradiční sedlová střecha je z falcovaného plechu. Přízemí a podkroví jsou funkčně i materiálově rozdílné.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Lucia Kanderová, The Hong Nhung
Vizualizace: Pavel Vinter, ZAN Studio
Lokalita: Pec pod Sněžkou
+ 21 more
Bydlení
Realizace
2023
Bydlení, Realizace, 2023
Netradiční moderní chata v Krušných horách
Obec Abertamy jsou město v okrese Karlovy Vary, které má 975 obyvatel. Jsou vysoko položeným sídlem a rekreačním střediskem na hřebenu Krušných hor, 8 km severovýchodně od Nejdku. Řešená parcela 765/89 leží v části nové rozvojové lokality Plešivec, u navštěvovaného lyžařského střediska.
Dle územního plánu je lokalita zařazena do Smíšeně-obytné lokality vesnického typu. Jsou zde definovány prostorové regulativy: koeficient zastavěné plochy 0,7, výška stavby je omezena na 2NP + podkroví, minimální plocha zeleně je 15% z celkové plochy pozemku.
Moderní chata v Krušných Horách je první ukázkou nově vznikajícího systému "Popcorn". Ten je založen na principu "modulového skládání" z jednotlivých dílčích elementů/prostorů/místností/objektů. Ty pak vhodným spojením a uspořádáním tvoří prostorovou strukturu stavebního celku - rostoucí vzor.
komentář klienta:
"Děkujeme Michalovi a studiu Momentura za skvělou spolupráci při realizaci naší horské chaty. Od samého začátku jsme byli nadšeni z profesionálního přístupu a zpracování všech podkladů včetně nádherných vizualizací a fyzického 3D-tištěného modelu naší chaty. Spolupráce pro nás byla úžasná jak po profesní tak lidské stránce a vše proběhlo k naší naprosté spokojenosti."
Hlavní centrální obytná část s kuchyní a jídelnou je přirozeně prosvětlena ze všech čtyřech světových stran. Vzájemné uspořádání jednotlivých modulů pak poskytuje vnitřní závětří i soukromí venkovních přilehlých prostor.
Interiér je založen na hřejivých tónech dřeva, které jsou doplněné o barevné akcenty látek, polstrování. Překližkový strop podtrhuje atypické tvarosloví modulů a dává jednotlivým místnostem nezaměnitelný charakter. V interiéru je dbáno na dostatek úložných prostor, které jsou v mnoha případech komponována rovnou jako součást obvodových zdí. Prvky svítidel jsou vybraná jednoduchá s nádechem severského designu.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Hana Švehlová
Vizualizace : TRQ
Lokalita: Plešivec, Abertamy, Krušné hory
Dodavatel stavby: Devoto Prefabhomes s.r.o.
+ 44 more
Interiéry +1
Realizace
2016
Interiéry, Komerční stavby, Realizace, 2016
Nové neotřelé kanceláře pro jednu strojírenskou firmu
komentář klienta:
"S Michalem spolupracujeme už od roku 2015, kdy jsme řešili rekonstrukci našich kanceláří v Mýtě, od té doby se stal takovým naším „dvorním architektem“ a spolupráci s ním můžu jedině doporučit. Je to profesionál, který rozumí svojí práci a „kromě toho“ to umí pak i dotáhnout realizačně, díky za to! ;-)"
R.H.
Máme schůzku ... jedeme do Mýta u Rokycan do firmy TGS. Přijíždíme od křižovatky a vidíme velké haly. Míjíme je, skoro si jich nevšimneme, jsou to klasické výrobní haly. Navigace nás navede před jednu z nich. Vystupujeme z auta a vidíme unifikovaný trapézový háv objektu a skromný nepatrný vstup, ze kterého vychází pan ředitel a vřele nás vítá.
Jdeme dovnitř, svět se úplně proměnil. Je to tu jiné než jsme čekali. Spíše jsme toto nečekali. Hned na nás dýchla přátelská atmosféra. Po pravé straně za odhrnutým závěsem sedí několik lidí u stolu a povídají si. Sedí výše jako v klasické jídelně, avšak atmosféra s hřejivým světlem zavěšených žárovek kantýnu zpříjemňuje. Po levé straně kantýny se otevírá okno ze stěny, hele uvnitř za stěnou je kuchyně. Otočíme hlavu a na druhé straně hrají dva lidi ping-pong. Nad hlavou je v díře ve stropě vypnutá síť a v ní někdo leží, asi relaxuje. Nastupujeme na schodiště, je to dominanta vstupního prostoru s plným zábradlím a vyfrézovaným logem. Dotknu se zábradlí. Chladí, je z oceli. Vyjdeme nahoru na jakousi spojovací lávku, ta spolu s prostorem s relaxační sítí dělí prostor open-space.
V prostoru kanceláří vidíme dva boxy s černě natřených osb desek a jeden větší podlouhlý zelený, který je hodně prosklený a skrz něj vidíme až do výrobní části haly. Jdeme dále kolem jednoho černého boxu a vidíme, že v něm je integrována malá kuchyňka, nika na sezení a spoustu vestavěných skříní s úložným prostorem. U všech boxů jsou ze stran přidružena schodiště, po kterých se dá vystoupat ještě o kus výše. Snad nám to tam také ukáží. Kolem nich jsou pak po celém patře rozesety pracovní stoly s židlemi. Celý prostor působí utlumeně, napomáhají tomu heraklitové desky v podhledu i gumová penízková podlaha na zemi. Není zde žádný hluk.
Konstrukce haly je odhalena a natřena kovářskou černí. Nic se zde nezakrývá. Vzduchotechnika, trubky od topení, i vedení kabelů k zásuvkám je přiznané. Technologie i použité materiály si zde na nic nehrají a osobitě reprezentují v prostoru svůj charakter a svoji funkci.
Vstupujeme do nitra zeleného boxu přes velké prosklení do jedné ze zasedacích místností. Místnost je celá černá. Jehlanový molitan na stěnách a na stropě v kombinaci s černým kobercem udávají směr, kam mají směřovat naše oči - průhled do haly tvoří jakýsi orámovaný obraz. Usedneme za stůl, ten má krásnou dubovou desku s vygravírovanou grafikou. Dřevo působí velice elegantním a hřejivým dojmem.
Ještě než začneme, dáte si kávu nebo čaj? ... ... ..."
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Martin Chlanda, Jana Fischerová, Lucie Ráchel Dřevíkovská, Filip Kocourek
Lokalita: Mýto u Rokycan
Fotografie: Michal Rouha
+ 39 more
Interiéry +1
Realizace
2022
Interiéry, Komerční stavby, Realizace, 2022
Neotřelý punk kanceláře, kde se každej cejtí trochu jako doma
"Bez momentury bysme v kanclu seděli na krabicích zamotaný do drátů a nevěděli co dál.
Super zkušenost a nejlepší spolupráce!"
P.Š., Keboola
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Hana Švehlová, Marie Delongová, Barbora Červeňová
Spolupráce při realizaci: Jeroným Pražský
Lokalita: Praha, Holešovice
Fotografie: Michal Rouha
Ocenění: BIG SEE Interior Design Award 2024
BIG SEE Interior Award / Jury evaluation:
The Keboola office concept embodies versatility and inclusivity, clearly expressed in its thoughtful design tailored to individual preferences. From communal gatherings to focused work zones, the space adapts to the diverse needs of its users. Bold yet balanced color accents add vibrancy, while the urban-industrial aesthetic blends new and old with an innovative approach. With comfortable corners defined by strategic lighting, it offers a relaxed yet professional atmosphere suitable for both formal meetings and informal hangouts. It's a refreshing interpretation of workspace dynamics, embracing creativity and functionality in equal measure.
+ 26 more
Bydlení +1
Realizace
2016
Bydlení, Interiéry, Realizace, 2016
Pasivní rodinný dům v příkrém jižním svahu v Trutnově
Červený kopec je ohniskem rodinné výstavby v Trutnově v posledních dvou dekádách. Pozemek se nachází na konci plánované zástavby, v těsném sousedství s lesem. Umístění ve svahu v koncové poloze zástavby dává pozemku volné výhledy.
Pozemek má jižní orientaci, vějířovitý tvar s jedním zaobleným rohem a výrazně se svažuje směrem k jihu s převýšením 7,4 metrů. Ze severu je v nejvyšším bodě napojen na příjezdovou komunikaci. Z východu sousedí s dalším pozemkem určeným pro výstavbu rodinného domu. Při západní hranici je plánován průchod pro pěší mezi stavebními parcelami. Pozemek nabízí spektakulární výhledy na historické centrum města jihovýchodním směrem. Jih a západ zpříjemňují vzrostlý bukový les. Orientace na jih po svahu hraje pro energeticky pasivní řešení domu.
Úkolem bylo na zadaný pozemek navrhnout dvoupodlažní rodinný dům pro mladou čtyřčlennou rodinu. Požadavek na nízké provozní náklady vyústil v energeticky pasivní řešení. Program obsahuje variabilní řešení prostoru pro děti tak, aby dům mohl odpovídat různým životním situacím a potřebám. Prostornou dílnu/sklad sportovního náčiní, ložnici a obytný prostor ve stejném podlaží s přístupem na terén. Sklad zahradní techniky a krytá parkovací stání jsou mimo obálku domu.
- Umístění domu na svažitém pozemku: Dům je umístěn na nejvyšším možném místě strmě se svažujícího pozemku. To umožňuje maximální využití zahrady a minimální potřebu terénních úprav.
- Vstupní a terénní podlaží: Vstupní podlaží je na úrovni ulice, jsou zde umístěny pokoje pro děti a dílna. Terénní podlaží je na úrovni zahrady, je zde obývací pokoj s kuchyní, ložnice a technické zázemí.
- Adjustace tvaru: Těžištěm domu je obývací pokoj s kuchyní, který je stejně jako ložnice otevřen směrem do zahrady prosklenou fasádou - okem domu. Význam obývacího pokoje je podtržen otevřením prostoru pod střechu, kde jsou umístěna střešní okna, která prosvětlují zadní část dispozice.
Hmota domu vychází z archetypálního tvarosloví domu se sedlovou střechou. Tradiční je i poloha vstupu se zápražím. Dům je však dále deformován svahem a vnitřním provozem. Důsledkem asymetrického nasazení střechy je jižní okapová hrana snížena o celé podlaží. Jižní střecha tak překrývá dětské pokoje a obytný prostor; ty jsou prosvětleny dlouhými úzkými střešními okny – „štěrbinami“. Jižní zapuštěná fasáda domu je jako oko nad krajinou – svým celoplošným prosklením skýtá dostatek světla a spektakulární výhledy na město a krajinu. Všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih – do zahrady. Vstupní podlaží na úrovni ulice je schodištěm rozděleno na dvě části. Na východní straně jsou dětské pokoje s vlastní koupelnou, v západní části je dílna/sklad. Hlavní obytný prostor s kuchyní je, stejně jako ložnice, umístěn na terénním podlaží, v přímém kontaktu se zahradou. Ložnice je umístěna pod dětskými pokoji na východní straně a obytný prostor na západní straně pod dílnou. Částečně je otevřen do podkroví. Technická místnost je za ložnicí. Zahradní sklad, vinotéka a sauna je pod přístřeškem pro parkování a nachází se již mimo obálku domu.
Autoři: Michal Rouha, Martin Chlanda, Jana Fischerová, Benedikt Markel
Lokalita : Trutnov, Červený kopec
Projekt : 2013
Realizace : 2014–2016
Fotky: Michal Rouha, Benedikt Markel
Dodavatel dřevěných konstrukcí - KasperCZ
+ 36 more
Bydlení
Studie
2021
Bydlení, Studie, 2021
... aneb paralelní příběhy na jednom místě, v jednom objektu
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Hana Švelhová, Marie Delongová, Magdaléna Vejdělková
Lokalita: Pořesice, Vysoký Chlumec
+ 19 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2022
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2022
Urbanistická koncepce Papíráku v Liberci - vyzvaná architektonická soutěž, 2.místo
Urbanistická koncepce se odvíjí od původní městské struktury, která je patrná ze stabilního katastru, a i ze současného stavu zbylých budov v řešeném území. Území je tak dobře severojižně propojeno a vytváří různorodou blokovou zástavbu malého měřítka. Navržené bloky nejsou uzavřené a dá se jimi procházet. Vznikají tak polosoukromé vnitrobloky, které slouží primárně pro obyvatele objektů a částečně i pro širší veřejnost.
Nová urbánní struktura má čtyři hlavní centra a několik subcenter. Hlavními centry jsou 1) Papírové náměstí, které je vhodně doplněno zástavbou pro lepší celkovou čitelnost, 2) Městské terasy a jejich veřejný polyfunkční předprostor s kavárnou, 3) Náměstí kreativního centra Linserka, která je v blízkosti uzlových bodů tramvaje/autobusu, 4) nábřeží řeky Nisy, které je v blízkosti uzlových bodů hromadné dopravy a vede jím hlavní cyklotrasa Odra-Nisa. Menšími subcentry - SC, která obsluhují danou oblast, jsou vnitrobloky, které jsou částečně prostupné a doplňují lokální vybavenost. Tyto dvory jsou vzájemně propojené a nabízí prostor jak pro zahrady obyvatel okolních domů, tak i (ve specifickém režimu) pro širší veřejnost – dětská hřiště, komunitní zahrada, zahrádky restaurací. Speciálním subcentrem je vnitřní dvorana bloku nového kreativního centra Linserka - KC, která nabízí prostor pro konání různorodých akcí, výstav pod širým nebem, letního kina, festivalů, apod. Tento prostor je přes přízemní parter propojen s vedlejším trojúhelníkovým náměstím.
Návrh urbanistické struktury se opírá o několik základních stavebních elementů. Prvním z nich je slučování některých důležitých prvků při výstavbě, jako je například jednotné společné parkování v podzemních parkovištích pro ucelený blok či 2, tak aby se principiálně neřešilo pro samostatný malý blok, kde by se pak parkování řešilo velice těžce. Rozdílná patrovost budov, s ohledem na lokalitu, k dosažení prostorové a velikostní diferenciace a variability zástavby – od třípodlažních rodinných domů až po pětipodlažní budovy s lokálními vyššími šesti podlažínmi stavbami. Dalšími charakteristickými/stavebními prvky jsou místně ustoupené první podlaží – rozšíření uličního prostoru v rámci obytných ulic, vyšší světlá výška prvního nadzemního podlaží, jako podlaží, které je multifunkční a je prostorově variabilní pro život, podnikání, obchod, dílnu, atd.. Společným jmenovatelem je také ustupující podlaží, které je ve většině případů nad dvěma plnými podlažími, je uskočené od obytné ulice, aby se pocitově zmenšila hmota objektu a do ulice se tak dostalo více přirozeného světla. Střechy by měly být variabilní – sedlové, pultové či ploché s terasami či zelenými střechami. Střecha by měla vždy umožňovat umístění fotovoltaických panelů. Součástí střešní roviny může být i střešní skleník, popřípadě zimní zahrada, která by lokálně mohla zachytávat a zpracovávat dešťové vody. Samozřejmostí je snaha o využívání obnovitelných zdrojů energie, pasivní standard, zpětné získávání tepla a zpracovávání dešťových vod v místě stavby. V širším kontextu je důležitým aspektem i napojení na centrální udržitelný zdroj vytápění (například forma bioplynu pro větší územní městský celek).
Městské terasy v sobě spojují reprezentativní prostor, klidné zákoutí s výhledy na Ještěd a venkovní divadelní scénu. Hlavním cílem je zlepšení jejich prostupnosti pomocí jednotlivých úrovní, mezi kterými se dá volně pohybovat. Spodní rovinná plocha je upravena v mlatu podle potřeby ji lze proměnit od sportovního hřiště po divadelní scénu či taneční parket. Navazující svah je pak přirozeným hledištěm. V nejnižší úrovni je umístěno několik řad pobytových stupňů. Z dalších dvou úrovní terasy je možné pozorovat dění podél zídek a zábradlí.
Jihozápadní část teras je využita jako zahrádka nové kavárny. Vstup do bunkru je zastropen, což vytváří příjemné loubí.
Koncept výsadeb zahrnuje kosterní dlouhověké dřeviny jako Quercus robur a Tilia cordata a doplňkové ovocné dřeviny. Cílem je navodit atmosféru terasovitých zahrad. Nejvíce ovocných stromů je navrženo na nejnižší úrovni, kde tvoří příjemné mikroklima, jejich habitus však neblokuje výhledy z vrchních úrovní teras. Další ovocné stromy jsou navrženy v nejvyšší úrovni teras, rovněž z důvodu minimalizace blokování výhledů. Do svažitého terénu je vsazena réva vinná. Stinná místa teras jsou osázena půdopokryvnými rostlinami.
Prvky použité v prostoru svou estetikou podtrhují charakter teras. Využito je kovového zábradlí, které zdůrazňuje linku koruny zdí, široké madlo umožňuje pohodlné opírání při výhledech. Stejný ráz mají také stínící konstrukce, které se svým tvaroslovím odkazují k věšení barvených pláten. Na vybraných místech teras jsou umístěny lavice, ve spodní části se nachází přenosné stoly a židle. Spodní úroveň bude také umožňovat připojení se do elektrické sítě pomocí zemních zásuvek.
Autorský tým: Rehwaldt Landscape Architects + momentura
Autoři krajinářské koncepce: Dipl.-Ing. Till Rehwadt, Ing. Eliška Černá, Ing. arch. Adéla Chmelová, Ing. Eliška Olšanská
Autoři architektonicko-urbanistické koncepce: Ing. arch. Michal Rouha, Ing. arch. Marie Delongová, Ing. arch. Anton Vinas
Koncepce dopravy: Ing. Jan Eibl
+ 26 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2018
Nová podoba Lipového náměstí v Trutnově
Úkolem soutěže byl vymezený prostor uličními fasádami domů sousedících s Lípovým náměstím, řešení trasování a povrchů stávající a nové cestní sítě, osvětlení, zeleň, řešení vývěsek a infopanelů, doplnění mobiliáře a umístění autobusové zastávky.
Lípové náměstí je historické centrum bývalé obce Poříčí, která je dnes plně přidružena k městu Trutnov. Náměstí dominuje kostel sv. Petra a sv. Pavla. Před kostelem je otevřené prostranství, které dnes sloužící hlavně osobní dopravě, parkování a jako průjezd autobusu MHD využívající komunikaci kolem kostela jako točnu. Dále tento prostor pokračuje v park. Stávající lipová alej stále připomíná původní záměr koncepce prostoru. Osa vedoucí středem parku zdůrazňovala hlavní vstup do kostela. Nevhodným zásahem do původní koncepce náměstí je stromořadí Habrů před obchodem, které tvoří další menší náměstí bez vztahu k celku.
Autor: Michal Rouha
Krajinářská koncepce: Radka Matoušková
Spolupráce: Lucia Kanderová, The Hong Nhung, Hana Švehlová
Vizualizace: Pavel Vinter ZAN studio
Lokallita: Poříčí, Trutnov
Vyzvaná architektonická soutěž
+ 9 more
Bydlení
Realizace
2023
Bydlení, Realizace, 2023
Dva domy, jedna rodina, spousta scénářů ...
MALÝ velký DŮM je koncept skromného udržitelného bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Velký dům poskytuje zázemí pro život rodiny, zatímco menší dům je pro práci, relaxaci a případné příchozí návštěvy rodiny. Návrh svým členěním, uspořádání a tvarem reaguje na podlouhlou proporci samotného pozemku a i na velké množství scénářů, které se mohou v průběhu života stavby v rodině v průběhu let odehrávat. Dům je tedy navržen tak, aby obstál v různých momentech života svých obyvatelů a zároveň aby poskytl místo pro další rozvoj.
Situování stavby na pozemku ovlivňuje pozvolný sklon pozemku - dům nedělá překážku, ale jde z vrstevnicemi. Hmoty jednotlivých domů jsou umístěny na patkách a jsou ze západní strany propojeny venkovním krytým krčkem. Vetší objekt je určen pro bydlení. V přízemí je umístěna hlavní obytná místnost s kuchyní a jídelním stolem, krbem a modulární pohovkou. Tato místnost má výhled od východu přes jih až na západ. Dále je zde ložnice, společná koupelna s oddělenou toaletou, technická místnost a skladový prostor pod schodištěm. Tyto místnosti v přízemí poskytují možnost využívání bezbariérovým způsobem. V podkroví je pak prostor pro děti, který je do budoucna dělitelný na dva samostatné pokoje. V menším objektu je jeden pokoj, samostatná koupelna s toaletou a sauna. Tato kombinace místností, jejich vzájemné uspořádání a fakt, že se jedná o samostatný objekt, dává prostor pro případnou nerušenou práci z domova, ubytování návštěv rodiny či využití jako malého soukromého wellness.
Interiér je koncipován v teplých hřejivých odstínech. Důležitým faktorem bylo přiznání samotné pohledové dřevěné konstrukce masivních panelů, jako jednoho z hlavních materiálů v interiéru. Ten pak je doplněn o neutrální bílou v podobě základních výmaleb a tóny šedivé. Šedivé barvy najdeme hlavně v dlažbách/stěrkách a materiálu kuchyňské linky. Výrazným lokálním akcentem je pak místo krbu v obytné místnosti s černými plechy přecházející v horní polici na knihy. Drobné barevné akcenty pak tvoří jednotlivé detaily interiéru - zařizovací prvky, osvětlení, detaily úchytů a madel. Celý interiér působí přívětivě a hřejivě. Díky promyšleným pozicím okenních otvorů je člověk z každého místa v domě spojen s okolní blízkou přírodou. Tyto výhledy z oken pak doplňují interiér jako proměnné přírodní obrazy.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Lucia Kanderová, Filip Kocourek
Vizualizace: SDAR, Michal Šlusar
Lokalita: Řehenice, okres Benešov
Dodavatelé stavby:
spodní stavba - Dráp a spol. s.r.o.
CLT konstrukce - A2 Timber s.r.o.
opláštění hrubé konstrukce - Devoto Prefabhomes s.r.o.
foukaná izolace - Noise control s.r.o.
okna - Windowstar s.r.o.
střecha - Bart Corporation s.r.o.
+ 107 more
Bydlení +1
Projekt
2020
Bydlení, Interiéry, Projekt, 2020
Rekonstrukce starého objektu v historické zástavbě
Dům se nachází v malém městě na severu Itálie – ve městě Andalo. Město je součástí regionu Trentino-Alto Adige v provincii Trento. Stávající dům stojí na pozemku uvnitř chráněného historického jádra. Ze tří stran je obklopený stavbami jemu podobnému charakteru. Stavba původně sloužila k hospodářským účelům. První podlaží bylo využíváno jako sklep, druhé podlaží bylo obytné a třetí podlaží sloužilo jako stáj pro dobytek. V posledním podlaží byl sklad sena. V současnosti je budova opuštěná a nevyužívaná. Komplikovaný tvar budovy je typický pro rostlou strukturu starého italského města. Problémem jsou majetkoprávní vztahy. Hlavní fasády domu ustupují od uliční čáry směrem dovnitř pozemku. Dům vyplňuje zbývající místo mezi sousedícími domy. Dům je domem mezi domy.
Koncept návrhu respektuje charakter zástavby okolních domů v historické části města Andalo. Dům roste uvnitř a navenek působí nedotčeně, klidně, vyrovnaně. Nová obytná funkce generuje jen velmi nenápadné zásahy do vnějšího výrazu domu. Návrh využívá dvě hlavní fasády, které jsou odkryté (asi 30% plochy v porovnání se solitérním domem o 4 volných fasádách). Prostory ve styku s těmito fasádami jsou těmi nejdůležitějšími v celém domě. Jsou to prostory, ve kterých navrhujeme hlavní obytné místnosti. Chodby, koupelny a toalety jsou ve druhém plánu za obytnými místnostmi. V posledním plánu dispozice domu je hlavní schodiště, vertikální propojení 2., 3. a 4. podlaží. Návrh dvou hlavních vstupů ve dvou různých podlažích činí dům přístupnějším. Dva vstupy také umožňují budoucí rozdělení domu na dvě samostatné jednotky. Dalším důležitým prvkem našeho návrhu je zvednutí střechy za účelem zvětšení světlé výšky a tedy i plochy posledního podlaží, kde se nachází hlavní obytná místnost. Poslední podlaží je srdcem celého domu s krásným výhledem na město Andalo. Nejdůležitějším místem je obývací místnost s velkým stolem, pohodlným sezením a hrací místností. Dvě fasády – viditelné pláště budovy – respektují charakter vrstev, které můžeme najít na domech v okolí… Sklep – kamenný charakter, druhé podlaží – omítka, třetí a čtvrté podlaží – obklad dřevěnými latěmi.
Dům má čtyři obytná podlaží. Každé podlaží, včetně toho čtvrtého – posledního, má vlastní vstup. V 1. podlaží navrhujeme zachovat vinný sklep, propojený s předzahrádkou, která vznikla posunutím fasády od ulice. Předzahrádka může být využívána k parkování nebo jako malé chráněné místo k umístění stolu se židlemi. Druhé podlaží má hlavní vstup též zepředu, po hlavním schodišti se vystoupá na balkon a odtud lze vejít dovnitř. V 2. podlaží je navržena hlavní ložnice s koupelnou, sklad a interiérové schodiště propojující všechny horní podlaží. Do 3. podlaží lze také vstoupit vchodem ze severní strany. Toto podlaží má dvě ložnice a jednu koupelnu. Ve druhém plánu podlaží je hlavní chodba, kterou lze částečně využívat ke skladovacím účelům. Společná obývací místnost s velkou kuchyní je v nejvyšším, čtvrtém podlaží. Dispoziční uspořádání je připraveno pro možné budoucí rozdělení domu na dvě samostatné obytné jednotky.
Stávající strukturu budovy jsme se rozhodli respektovat a příliš ji neměnit. Ve sklepě se nachází staré kamenné klenby, které jsou očividně propojené se sousedními domy. Ve druhém a třetím podlaží respektujeme stávající strukturu a přidáváme nové jádro schodiště do třetího plánu. Čtvrté podlaží je navrženo jako další, nový stupeň struktury se třemi platformami v dispozici. V tomto podlaží doplňujeme nosnou konstrukci sloupy, které nesou novou vyvýšenou konstrukci střechy. Střecha je zvednutá o 80 cm pro zvětšení světlé výšky a plochy v hlavním obytném prostoru.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Marie Delongová, The Hong Nhung, Lucia Kanderová
Kooperace, Itálie: Roy Emiliano Nash – P.U.R.A
Místní odborný konzultant: Loris Bottamedi
Lokalita: Andalo, Itálie
+ 21 more
Bydlení
Studie
2022
Bydlení, Studie, 2022
Úprava hospodářského stavení na místo rozjímání a rekreace
Objekt bývalého hospodářského stavení je částečně opraven (nová střecha v jižní části, na cca 2/3 plochy půdorysu) a částečně ve stavu k bourání (1/3 severní části objektu, rozpadlá střecha, propadlý strop). Stávající nová i stará konstrukce ovlivnili samotnou práci v návrhu - jak ve hmotě, tak i ve vnitřní dispozici. Snažíme se o maximální zachování toho, co je použitelné a zlepšit světelné podmínky uvnitř objektu, jelikož předpokládané budoucí využití je zcela odlišné od původního.
Vytvoření rekreačního objektu pro rodinu, ale i pro budoucí možné podnikání vyžadovalo širší práci s kontextem v rámci celého řešeného území - dvora, dalších dvou objektů a přilehlých zahrad. Vznikl tak koncept dvou prolínajících se prostředí. Jedno prostředí je soukromé a klidné, které spíše odpovídá současnému charakteru klidné usedlosti. A to i s ohledem na obyvatele jednoho ze třech budoucích objektů. Toto prostředí zahrnuje vnitřní část dvora jako takovou, přilehlé partery budov spolu s prostory vstupních podlaží (bydlení stávajích usedlíků, dvůr s obslužnými prostory). Druhé prostředí je spíše veřejné a živé, které by mělo sloužit ubytovaným, hostím a návštěvám. Zahrnuje pak horní podkrovní část řešeného objektu (velký obytný prostor s kuchyní) a venkovní západní prostor zahrady, který bude sloužit jako místo pro aktivity(terasa, venkovní bazén, sauna, volná zelená plocha). Obě prostředí se v určitých ohledech prolínají a doplňují navzájem. Třeba propojujícím schodištěm uvnitř řešené stodoly - tím se stává stodola dobře prostupnou. Nebo umístění klidné ale oddělená noční zóny s pokoji ve vstupním podlaží řešeného objektu s orientací do dvora.
Autoři: Michal Rouha, Magdaléna Vejdělkova, Hana Švehlová, Marie Delongová
Lokalita: Mlýny, Bystřice
+ 28 more
Bydlení
Projekt
2022
Bydlení, Projekt, 2022
V horách, tam kde se vítr prohání po horských loukách, kde lišky a srny dávaj dobrou noc...
Autoří: Michal Rouha, Marie Delongová, Hana Švehlová, Filip Kocourek
Lokalita: Strážné, Trutnov
+ 37 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
20223
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 20223
Soutěžní návrh na novou podobu Námestie slobody ... viac stromov želám!
Celkový koncept návrhu vychádza z unikátneho charakteru miesta a so silných väzieb s jeho okolím. Východiskom pri navrhovaní bolo rešpektovanie pohľadových os, dotvorenie genia loci a zjednotenie miesta tak, aby pôsobilo jednotne v celku ale bolo rozmanité v detaile. Významnými prvkami v území sú charakteristické budovy domu kultúry, VUB banky a hotela. Celé územia spája pohľadová os na pamätník SNP, pre ktorým dominuje otvorená plocha parku pod pamätníkom. Tento kontrast otvorenej prírodnej plochy verzus námestie, bol jedným z princípov pri navrhovaní postupného prechodu prírody do priestoru námestie Slobody.
Návrh je založený na rozdelení veľkej, ťažko definovanej plochy na viacero menších verejných priestorov, ktoré sú vzájomne prepojené a prinášajú rôzne charaktery a formy využitia. Na hlavnej osy sú definované tri základné priestory, ktoré funkčne nadväzujú na svoje okolie. Čiastočne sú od seba oddelené pomocou skupín drevín a iným typom povrchov tak, aby nebola narušená pohľadová osa na pamätník SNP. Na hlavnú os nadväzuje na severe priestor pred bankou, ktorý je pomocou ľahkého pavilónu prepojený s námestím pred domom kultúry a vytvára tak jeden celok. Ako kontrast k spevneným plochám slúži forma malého parku, ktorá v sebe kombinuje odpočinkovú a mikroklimatickú funkciu s možnosťou krátkodobého parkovania.
V návrhu sa zobrazuje členenie fasády domu kultúry, ktoré vytvára na námestí rytmizujúce lineárne prvky. Rovnako je tu v minimalistickej forme navrhnutý vodný prvok, ktorý poukazuje na históriu elektrikárenského kanálu. Dáva mu však novú modernú tvár a novú funkciu. Jedným zo základných princípov, ktoré tu boli použité je prechod od veľkých neurčitých priestorov k menším, s ľudským merítkom. Celý priestor je doplnený novou architektúrou, ktorá reflektuje stávajúce budovy, urbanisticky formuje priestor a dopĺňa chýbajúce spoločenské zázemie námestia. Návrh ponúka miesta pre kaviarne, tržnicu, požičovňu korčulí, herné prvky pre malých aj veľkých, odpočinkové zóny a verejné plochy pre multifunkčné využitie.
+ 15 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2020
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2020
Soutěžní návrh na novou podobu Zbraslavského náměstí
Podstatou návrhu je vrátit náměstí její pobytovou a společensko-kulturní hodnotu. V případě Zbraslavského náměstí to neznamená nic menšího, než upozadit osobní dopravu v klidu i v pohybu a upřednostnit chodce, cyklisty, kulturu a společenské dění. Důraz je kladen na prostupnost, estetickou a pobytovou hodnotu a příznivé mikroklima. Návštěvník není sevřen okolní frekventovanou dopravou a nestává se terčem v kruhovém objezdu. Vznikají dva živé partery a rozlehlý centrální prostor. Nedílnou součástí návrhu je i modrozelená infrastruktura pracující s otevřenou vodní hladinou, vsakovacími povrchy a záhony a stinnými kouty velko-korunných stromů.
Nosným prvkem je úprava a zklidnění centrální křižovatky, při zachování stávající dimenze osobní i autobusové dopravy. Centrální průsečná křižovatka je upravena na vidlicovou. Zachována je trasa historické cesty, která úhlopříčně protínala Zbraslavské náměstí odpradávna. Prostor je rozdělen do třech pobytových částí – centrální prostor náměstí a dva oživlé partery, které jsou v těsném kontaktu s fasádami s aktivním parterem.
Pozice centrálního prostranství je v průčelí pivovaru volena s ohledem na několik faktorů. Severozápadní roh náměstí je nejvyšším bodem prostoru. Chodec z místa přehlédne celé náměstí. Díky této poloze je oproti přilehlé křižovatce výš, nepadá na něj, je snazší ji přehlédnout nebo ignorovat. Navíc je z místa krásný výhled přes snížené hřebeny výhodní zástavby na svahy přírodní rezervace Šance. Zklidněním dopravy z ulice Bartoňova dochází ke spojení stávající komunitní plochy s parterem při západní straně náměstí. Podél zklidněné komunikace je navrženo paralelní i podélné stání, stání pro invalidy, sloupky dobíjecí stanice i stojany na kola. V rohu je také prostor dedikován podzemním kontejnerům na tříděný odpad s přilehlým místem pro nakládku. Parkování je od okolních pobytových ploch odděleno sloupky. Dále pokračuje prostor se stánky stíněný korunami mohutných jerlínů. Přes šest schodů či dva pobytové stupně (2 x 40 cm výšky) se dostáváme do hlavního komunitního prostoru s kavárnou. Plocha je dimenzována jako „taneční plac“, prostor pro sjezd starých veteránů, dráha pro projížďku Veteran bicykle club Zbraslav či večerní promítání kultovních filmů a dokumentů. V době jarmarků zde může probíhat čilý doprovodný program.
Severní pás za kavárnou je využit jako klidné zákoutí s posezením v záhonu trvalek. Plochu stíní tři koruny přesazené davídie. Z jižní strany je kavárna přistíněna ocelovou pergolou, kterou popíná vistárie. Celé před-kavárenské prostranství je z jihu lemováno malým vodním prvkem v podobě nízkých trysek. Dále na jih je otevřené prostranství věnované Památníku obětem První světové války. Pietnímu místu je věnován důstojný rozlehlý prostor, který uzavírá skupina třech mohutných jerlínů. Východní stranu centrálního prostoru náměstí lemují dvě řady Jerlínů, které svými korunami stíní prodejní stánky. Dále na západ se dostáváme do stinného prostoru s rozlehlou vodní plochou. Nádrž je v polovině přehrazena nízkou příčkou, která odděluje vodní plochu o plochy čistící – osázené vodními rostlinami. Vodní plocha je zásobována dešťovou vodou posbíranou za střech okolních domů. Pomocí žulových bloků je plně průchozí a přes tři pobytové stupně (3 x 40 cm) se dostaneme do stinného nároží, které obstojí i v největších vedrech. Pokud nechcete jít přes vodu můžete prvek obejít po chodníku podél zastávky, případně přejít pobytové stupně (3 x 40 cm), které dorovnávají výškové nerovnosti. Po celé délce pivovaru je navržen trvalkový vsakovací záhon, který se před východním nárožím (v nejnižším bodě) rozšiřuje. Přes ulici se dostáváme do východního parteru. Stávající mramorové schodiště s nosnou zdí je zachováno. Parter je pojat jako místo aktivního každodenního života. Obvod je lemován chodníkem a stromořadím. Střed je oživen dešťovými záhony trvalek, které doprovázejí stromy. Je zde i prostor pro řadu stánků. V době jarmarků tak oživne celé náměstí. Východní prostranství je ze severu lemováno přestupní autobusovou zastávkou a z jihu šikmým stáním s podzemními kontejnery na tříděný odpad. Parter při jižní straně náměstí je pojat obdobným způsobem, jen trvalkovým záhonům je dán větší prostor, nejsou zde stánky, a ve stávajícím místě je zachován Strom svobody z roku 2018.
Autoři: Michal Rouha, Marie Delongová, Hana Švehlová, Magdaléna Přečková
Krajinářská koncepce: Radka Matoušková
Doprava: Jan Eibl
Vizualizace: TRQ
Lokalita: Zbraslav u Prahy
+ 19 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2018
Soutěžní návrh na novou podobu hlavní pěší zóny v Trutnově, 2.místo
Úkolem soutěže bylo pro vymezený prostor navrhnout nové fungující řešení pěší zóny a s ním navazující volná prostranství s ohledem na fungování městského organismu. Základním požadavkem bylo kompoziční, výtvarné i architektonické propojení historického centra – Krakonošova náměstí a nového Náměstí Republiky. Odhad investičních nákladů je stanoven na 30 mil. Kč.
Při uvažování nad nosnými tématy návrhu byla hlavním kritériem komplexnost návrhu. Trutnov, „Bránu Krkonoš“, vnímáme jako město s velkým potenciálem, vždy úzce spojené s turismem a ekonomickým rozvojem. Budoucí výstavba dálnice, která povede přes část Poříčí, jistě tyto směry brzy potvrdí a Trutnov se stane žádanou zastávkou do našich nejvyšších hor.Jedním z témat bylo podpořit myšlenku dominantnosti historického centra města a to především z hlediska dopravní obslužnosti (autobusové a vlakové nádraží). V současné době turisté projíždějící Trutnovem nemají, při přestupu na hlavním autobusovém nádraží, žádná podprahová vodítka jít se podívat do centra města ani kudy se tam dostat. Zvýraznění vstupní brány do města linií zeleně a reprezentativním prostorem náměstí Republiky tak toto podvědomé vodítko do lokality přináší.
Navazujícím tématem je osovost ulice jasně patrná již z historických fotografií a pohlednic. V návrhu je podpořena jasnou širokou linkou uprostřed pěší zóny vedoucí od náměstí Republiky až po Krakonošovo náměstí. Unikátní a jasně zapamatovatelný charakter osy je zvýrazněn cihlovou červení propisující barevnost červených pískovců ze starých trutnovských dolů. Tyto pískovce byly používány ke stavbě hradeb a jsou pro město charakteristické. V horní (staré) části má osová linka dva významy: je nositelem historických dat a zajímavostí ve městě a svádí dešťovou vodu z uličního profilu. Ve spodní (novější) části je osa zvýrazněna stromořadím. Z technického hlediska je osa zodpovědná za svod a zpracování dešťové vody.
Autoři: Michal Rouha, Radka Matoušková, Lucia Kanderová, Nhung Hong, Kristýna Rajdlová
Vizualizace: Adam Preisler
Lokalita: Trutnov
+ 5 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2022
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2022
Soutěžní návrh - Centrum paliativní péče Cibulka
Věž se symbolickou cibulovou střechou je signifikantním bodem areálu a zároveň hlavní vstupní branou. Náš návrh tento hlavní orientační bod a vstup podtrhuje. Na vstupní bránu navazuje hlavní osa protínající celý areál. Základní prostorovou zkušeností usedlosti je organizace okolo dvora. Usedlost měla kdysi uzavřený jasně čitelný tvar, momentálně je na jižní straně rozvrácená budovami stodol, které jsou v rozporu se základní kompoziční logikou dvora. Novodobé části stodol proto rozebíráme a namísto nich vytváříme podélný trakt, který celku navrací jeho kompoziční logiku a znovu vytváří dvůr. Nejde o nápodobu nebo repliku toho, co zde historicky bylo. Původní křídlo mělo menší měřítko, které by nebylo pro provoz zdravotnického zařízení dostatečné. Reflektujeme původní generativní princip, ale nevytváříme repliku. Vytváříme křídlo úplně nové. Sem koncentrujeme lůžkovou část, jež není možné poskládat do starých objektů a zároveň ty nejdůležitější provozy, které jsou s lůžkovou částí provázané. Tím odlehčujeme zátěž ze starých domů, není třeba je dramaticky měnit. Poslední novostavbou je objekt "skleníku", který se zařezává do opěrné zdi směrem do východní zahrady.
Ve svém návrhu usilujeme o to, aby byl pobyt pro klienty co nejpůsobivější. Jako klienty vnímáme jak dětské pacienty, tak jejich rodiče. Pobyt v zařízení by měl být pro všechny zážitkem, který si užijí, budou na něj vzpomínat ještě dlouho poté a hlavně se budou těšit na příští návštěvu. Pro rodiče to primárně znamená, že budou mít prostor na odpočinek a rekreaci sil. Pobyt v areálu by pro ně měl být stejně příjemný jako pobyt v lázních.
Péče o děti s život limitujícím či život ohrožujícím onemocněním, které ukončuje jejich život předčasně, je velmi komplexní a senzitivní téma. Nejedná se pouze o péči o samotné děti, ale také jejich nejbližší rodiny - rodiče, sourozence, prarodiče a jiné členy či blízkÉ přátele. Dostupné reporty či odborné články sumarizují základní potřeby těchto dětí, jejich rodin a ošetřujících.
Z nich je možné porozumět procesu poskytování služeb paliativní péče avšak jejich obsah nezachází do takových praktických detailů, které souvisí s konkrétním návrhem paliativní péče. Cítili jsme však potřebu nacítit tuto péči a atmosféru okolo ní s ohledem na potřeby, preference a hlavně zkušenosti rodin a pečujících.
V rámci krátkého časového horizontu jsme tedy provedli několik semi-strukturovaných interview s rodiči dětí s nejrůznějšími vzácnými nemocemi, které vedli k úmrtí dítěte a také s poskytovateli doprovázejících služeb paliativní péče. V příštích odstavcích bychom rádi v krátkosti shrnuli nejdůležitější výzkumné nálezy, o které jsme se pak při navrhování paliativního centra opírali a nechali
se jimi inspirovat.
Rodinám, kterým se buď narodí miminko s život ohrožujícím onemocněním, či jejich dítě onemocní v pozdějším věku, se obrátí život vzhůru nohama. O dítě se stará na plný úvazek většinou jeden z rodičů a to téměř nepřetržitě, na sourozence bohužel nezbývá mnoho času, partnerský život pokulhává, volnočasové aktivity se smrští na pár resp. žádné. Stres, vyčerpání, chronická nespavost, strach z toho co bude jsou každodenní emoce, které rodina prožívá. Respitní péče je tedy velmi vítanou službou mezi těmito rodinami. Pobyt v takovém centru by tedy pro ně bylo jako POBYT V LÁZNÍCH. Odlehčit a uvolnit se od každodenní péče, nevařit, zrelaxovat se, dojít si na masáž či si zacvičit, mít možnost přijít na jiné myšlenky, meditovat, procházet se, strávit víc času se sourozenci a partnerem, ale zároveň být na blízku nemocnému dítěti – to jsou všechno aktivity, které rodina velmi potřebuje, aby nabrala síly na další období velmi fyzicky, ale hlavně psychicky vyčerpávající péče.
Vcítit se do návštěvníků - Centrum jako "LÁZNĚ"
paliativního centra, výsledky provedeného uživatelského průzkumu
Autorský tým: ORA + momentura + Rehwaldt Landscape Architects
Autoři: Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser, Ing. arch. Michal Rouha, Dipl.-Ing. Till Rehwaldt, Ing. Radka Matoušková, Ing. arch. Maroš Drobňák, Ing. arch. Klára Mačková, Ing.arch. Marie Delongová, Ing.arch. Hana Švehlová, Ing. Eliška Olšanská, Ing. Eliška Černá, Ing. Háta Enochová
Uživatelský průzkum: PDEng. Dominika Potužáková
Lokalita: Praha, Usedlost Cibulka
+ 49 more
Bydlení
Realizace
2012
Bydlení, Realizace, 2012
Řadové domy se zahradami a terasami v Dobříši
Hlavní koncept domu vychází ze samotného místa. Daná lokalita je takový ‘meziprostor’ mezi starou a novou zástavbou v centru města Dobříš. Na severní straně od řešeného místa je jasně viditelný rostlý charakter původního starého centra města, zatímco na jižní straně je ráz objektů z dob nedávno minulých.
Nově navržený objekt celkově vyrovnává charakterový skok a vytváří tak spojující mezičlánek ve volném prostou mezi nimi. Atraktivnost samotného místa navržený dům náležitě využívá. Podélná osa objektu je navržena S-J, tak dovoluje rozehrát a orientovat se na místa s vysokým potenciálem. Hlavně na západ, kde jsou umístěny obytné soukromé zahrady, terasy a jsou sem orientovány i hlavní obytné prostory. Na východní straně je vytvořen soukromý vstupní prostor s chodníkem, kterým se obsluhují jednotlivé řadové domy a slouží i jako společný obytný prostor/ulice. Hlavní image je tvořen charakterem střešní konstrukce, zalamováním fasádní plochy a rozehráním okenních prvků.
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Martin Chlanda
Lokalita: Dobříš
Klient: ENERGON DOBŘÍŠ, s.r.o.
Projekt: 2012
Realizace: 2013–2014
Fotky: Michal Rouha
+ 21 more
Bydlení
Projekt
2022
Bydlení, Projekt, 2022
... historie první republiky je zde cítit na každém kroku
Červený Kostelec je město v okrese Náchod v Královehradeckém kraji. Má okolo 8500 obyvatel a dělí se na sedm částí - Červený Kostelec, Bohdašín, Horní Kostelec, Lhota za Červeným Kostelcem, Mstětín, Olešnice a Stolín. Mezi známé pamětihodnosti města patří Kostel svatého Jakuba Většího na náměstí T.G. Masaryka. Poblíž řešené parcely Justovy vily se nachází Divadlo J.K.Tyla, které je městským kulturním centrem.
Řešený objekt se nachází v Červeném Kostelci na ulici 17.listopadu čp. 721.Jedná se o dvoupodlažní podsklepený dům s obytným podkrovím a sedlovou střechou. Objekt byl několik let nevyužíván a některé konstrukce proto degradovaly a nejsou schopny správně plnit svou funkci.
Hlavní vstup do domu se nachází v prvním nadzemním podlaží. Nástup do hlavní haly je skrz vyvýšenou verandu a vstupní vestibul. Hala je propojená se schodištěm, které prochází domem skrz všechna podlaží. Z ní se vstupuje do jednotlivých místností - v prvním nadzemním podlaží se původně jednalo o salon s jídelnou a kuchyni s prostorem pro služku. V jihovýchodní části objektu byla v tomto podlaží přidána v následujících letech přístavba pokoje, který je propojen s terasou.
Schodiště s dřevěnými nášlapy je vloženo ve středové sekci severovýchodní části objektu. Podesta je vložena v oblouku, který vystupuje z fasády. Zrcadlo schodiště tvoří průhled přes všechna obytná patra.
Půdorys druhého nadzemního podlaží vychází z tvaru podlaží prvního. Na halu opět navazují obytné místnosti - původně pokoje dětí, hostů a ložnice. Z pokoje dětí je pak výstup skrz lázeň na verandu, která je propojená s terasou. Terasa vznikla přístavbou pokoje.
Ve třetím nadzemním podlaží, které je podkrovním, se nachází po výstupu ze schodiště malá hala, na kterou navazuje komora a vstup na půdu s otevřeným krovem. Krov je v dobrém technickém stavu. Do prostoru půdy byly vestavěny dvě jednoduché dřevěné konstrukce vytvářející malé skladovací prostory.
Sklepní prostor je rozšířeným půdorysným tvarem prvního nadzemního podlaží. Je do něj možný vstup průchodem z haly prvního nadzemního podlaží, ze samostatného vstupu u podesty schodiště a také přímo z terénu ve východní části objektu. V západní části sklepních prostor, které jsou více zapuštěny v terénu, se nachází obslužné prostory - původně sklad uhlí, koksu a potravin. Jihozápadní část objektu byla nejspíše využívána jako pobytová.
Z původních interiérových prvků jsou zachovány především okna (pravděpodobně včetně mříží), dveře (včetně klik a obložek), radiátory, dřevěné obložení a zábradlí schodiště. Nejvíce zachované jsou prostory vestibulu, haly a schodiště. Ve druhém nadzemním podlaží je v ložnici původní nábytková sestava.
Okna jsou dřevěná špaletová. Je možné je zrepasovat a znovu použít. Dveře jsou dřevěné s obložkou a bylo by také možné je repasovat. Taktéž by bylo dobré zachovat původní obložení a interiérové detaily.
Z exteriéru působí vila neudržovaným dojmem, na některých místech chybí parapety, omítka je popraskaná a objevují se na ni výluhy. Barva nejspíše původní není, dle návrhu měla být omítka a římsy ve dvou rozdílných odstínech s tím, že omítka na římsách měla být tmavší.
Střešní krytina se shoduje s původním návrhem - červená eternitová krytina s měděnými okapy a detaily. Není už ale v dobrém technickém stavu a přišla o svou původní barevnost. Střešní tašky jsou degradované a v některých místech porostlé mechem. Na fasádě se přibližně do výšky prvního nadzemního podlaží nachází kamenný obklad, který by nejspíš bylo po očitěštění a vyspravení zachovat.
Zahrada je v zachovalém, ale nepříliš udržovaném stavu. V části zahrady, která přiléhá k ulici 17. listopadu jsou vzrostlé stromy a keře. V zadní části zahrady, která navazuje na přízemí objektu, je zpevněná plocha. Kolem celého domu je možné projít chodníčkem se schody vyrovnávajícími jednotlivé výškové úrovně.
1PP
V tomto podlaží jsme vytvořili malý byt se zázemím a kuchyní, která by se dala případně využívat i samostatně. Vstup do garsonky je jak ze zahrady, tak průchodem ze schodiště z vyšších pater. Prostor kuchyně a vstup do bytu byl upraven tak, aby bylo možné stěnu kuchyně využívat pro umístění skříně.
V případě bistra jsme vycházeli z prvotního schématu s barem ve středové částí, kde jsme prostor doplnili o základní kuchyni, zázemí, sklad a toalety. Vstup na upravený terén je skrz tři francouzská okna.
1NP
Prostor coworkingu je propojen s exteriérem skrz hlavní vchod do vily. Jde do něj také vstoupit pomocí schodiště v jižní části objektu, které vede na terasu.
Nástup přes hlavní vchod je v prostoru zasedací místnosti doplněn o chodbu, která bude prosvětlena průsvitnou příčkou. Toto řešení umožňuje oddělení přístupu do coworkingu mimo zasedací místnost, která se zároveň zmenší a nebude zabírat zbytečný prostor. U vstupu se také nachází šatna. Původní šatnu ze současného vstupu jsme přesunuli do haly bytů naproti schodiště.
Kuchyně se otevře do prostoru coworkingu třemi průchody, a tak se i více prosvětlí. Wc pro ženy bude napojené na kuchyni, WC pro muže pak na předsíň.
2NP
Schodiště je uzavřeno průsvitnou příčkou v oblouku, který je zrcadlením obloukové stěny schodiště. Ve vstupním prostoru je v nice přidána skříň s botníkem. Společná koupelna zůstává v původním místě, je zde vana, pračka a umyvadlo. Vedle této společné koupelny je umístěn dětský pokoj. Pokoj je pro děti samostatným místem, kde můžou společně trávit čas.
Ložnice se nachází v západní části objektu a sousedí s obývacím pokojem. Je zde umístěna samostatná koupelna se sprchovým koutem, záchodem, umyvadlem a bidetovou sprškou. Koupelna v ložnici by mohla být buď doplněna světlíkem v příčce, nebo vyrobena z průsvitného materiálu pro prosvětlení denním světlem. Obývací pokoj je prostorný, s jídelním koutem, krbem a původní nábytkovou stěnou z 50.let. Na obývací pokoj navazuje kuchyně. Ta je propojena s terasou francouzsýkmi okny. Vedle ní se také nachází zimní zahrada. Z kuchyně je průhled do zimní zahrady pomocí okna nad kuchyňskou linkou.
Podkroví
Schodiště je opět uzavřeno průsvitnou příčkou v oblouku. Z předsíně se vstupuje do hlavního pokoje s místy na spaní. Výstup do spacího patra je skrz schodiště umístěné před komínem. Spací patro je odděleno stěnou pro větší soukromí. Jednotlivá místa na spaní ve spodní úrovni by byla vyzvednuta nad úroveň vazných trámů. Kuchyně je prostorná, doplněná o místa na sezení a výstup na balkon skrz průchozí střešní okno. Koupelna je se samostatným WC a sprchovým koutem.
Než se začalo kreslit a navrhovat, provedl se poměrně detailní architektonicko-historický průzkum stavby. V rámci provedeného průzkumu, kdy jsme stavbu uváděli do kontextu minulosti, jsme se dostali k historii hlavního stavitele, jejího majitele, architekta provedené rekonstrukce a interiéru i celkového příběhu vily až po současnost. Celkový souhrn průzkumu jsme pak zpracovali do malé vázané knížky.
Tu si u nás v ateliéru můžete v klidu u kafe prohlédnout ...
... úryvek z knihy:
"Justova vila v Červeném Kostelci byla postavena v roce 1935 (stavební povolení bylo získáno v roce 1933). Majitelem pozemku a vily byl Jan Just, vnuk Antonína Justa st.
Žili zde společně s manželkou, Ludmilou Justovou. Jejich synem byl Jan Just ml., kterému objekt patřil od roku 1945. Justovi měli nejspíše ještě dceru Lídu (Lidušku), která je na fotografiích přiložených dále a dle informací rodiny ještě další dceru.
Stavitelem vily byla kancelář Roberta Dvořáčka, jako stavitelský znalec tehdy působil František Holý a Josef Vejr. Dle povolení byla stavba provedena podle
dokumentace, s výškou podlahy stanovenou 200 cm nad terénem. Okna zřízena tak, aby se otevírala dovnitř. Kryt střechy tvrdý, barvy červené. Omítka a fasáda provedena tak, aby odpovídala celkovému vzhledu ulice.
Součástí stavby vily bylo i oznámení o oplocovacích pracích, kdy byl postaven plot s kamennou podezdívkou, železnou konstrukcí a drátěným pletivem."
Autoři: Michal Rouha, Magdaléna Přečková
Spoluprace: Marie Delongová, Hana Švehlová
Lokalita: Červený Kostelec
+ 41 more
Veřejné stavby a veřejný prostor +1
Projekt
2015
Veřejné stavby a veřejný prostor, Komerční stavby, Projekt, 2015
Rekonstrukce pozůstatků jedné staré stodoly v Netolicích na umělecký ateliér
Netolice svojí zachovalou historickou formou představují zcela jedinečnou městskou strukturu. Náš návrh uměleckého ateliéru ve dvoře měšťanského domu se snaží toto unikátní prostředí respektovat, a přestože využívá prvky soudobé architektury, základní tvarování hmot, měřítko i některé charakteristické materiály přejímá z tvarosloví domů v sousedství.
Stavba se nachází v centru historické zástavby v Netolicích, poblíž náměstí, v památkové zóně. Jedná se o přestavbu původní kamenné stodoly, z níž se zachovalo pouze torzo obvodových stěn. Pozemek, který je umístěn ve dvoře původního městského polyfunkčního domu, disponuje výhledy na město a do okolí.
V návrhu půdorysně navazujeme na fragmenty staré kamenné stodoly, doplňujeme jí o novou hmotu tvarovanou do tří šedových střech s ideálním severovýchodním osvětlením pro budoucí ateliér. Původní kamenné zdivo stodoly se pouze vyspraví vápennou omítkou, navazující nové zdivo bude omítnuto hrubou vápennou omítkou. Důvodem změny v technice omítaní je jemně rozlišit staré od nového. Tento moment je pro nás důležitý z hlediska následné čitelnosti, pravdivosti. Náš návrh vnímáme jako další vrstvu (otisk) a přidáváme ji do bohatého historického kontextu místa.
Projekt v průběhu stavebního řízení doznal několika změn, které se nejvíce promítly na charakteru prosklení v šedových světlících. Od původní koncepce přiznaného minimalistického prosklení jsme nakonec po intenzivním jednání s památkáři dospěli k řešení, kde jsou okna ve světlících překryta svislými stínícími dubovými fošnami. Ty jsou přes čepy uchyceny k hornímu dřevěnému překladu a k masivnímu dubovému parapetu. Posuďte sami, jak vypadají na detailu fasády. Krytina střechy bude z dvojitě překládaných modřínových prken. Do prostoru dvora jsme navrhli velké posuvné dveře o rozměrech 5,9x2,55m, jsou celoprosklené, zasklené do ocelových jeklů. Prostor dvora se tak může po odsunutí dveří v mžiku plnohodnotně integrovat s interiérem ateliéru a naopak.
Autoři : Michal Rouha, Martin Chlanda, Jana Fischerová
Vizualizace : Dušan Marcinko
Lokalita : Netolice
Projekt : 2015
+ 12 more
Komerční stavby +1
Studie
2022
Komerční stavby, Interiéry, Studie, 2022
Nevšední administrativně-průmyslový objekt pro jednu strojařskou firmu
Idea tří průmyslových hal - „TROJHALÍ“ vychází z čiré potřeby místa pro výrobní prostory. Minoritní náplň v nově budovaném objemu hal zastupují prostory administrativy, přednáškového sálu, stravovacího zázemí a vstupního foyer na východní straně. Dvě stávající haly, které v současné době fungují jako výrobní hala s administrativou a hala sloužící jako sklad nenápadně předurčuje budoucí rozvoj haly na jihu, která nyní funguje jako základna firmy TGS. Vestavba třetí haly mezi stávající haly za účelem zachování maximální kapacity skladovacích prostor a postupné budování a rozšiřování firmy v dalších fázích – zbourání stávající skladové haly na severu a vybudování nové odpovídající haly s administrativou s vyšší stavební výškou.
Jednotlivé haly v navrhovaném budoucím uskupení na sebe navzájem v interiéru i v exteriéru navazují. Hlavní administrativní část situována do východní části hal a je hlavním srdcem celého areálu. V těchto místech se haly v gradaci prodlužují a rozmělňují v rámci dalšího protažení poloviční šířky jednotlivých hal. Tímto způsobem se vytváří jakýsi pomyslný paraván k blízké dálnici. Východní část tak tímto posunutím objemů získává jemné a drobnější měřítko bez asociace k průmyslovým halám. Toto řešení dále také umožňuje vytvoření dílčích zákoutí, jakých-si předzahrádek pro administrativní provoz.
Raumplan, jako pojem prostorového plánu jasně definující prostorové uspořádání je hlavní nosnou myšlenkou návrhu. Tato myšlenka souvisí s typologickým řešení oblasti teorie architektury ve vztahu k významu prostoru a konstrukce. Prostorová mřížka je využívána dle potřeb jednotlivých podlaží a vytváří tak lokální horizontální i vertikální propojování prostorů. Dále pak mřížka v místě vstupu vybíhá i ven z hlavní středové haly, zdůrazňuje tak hlavní vstupní prostor a určuje hlavní charakter i vstupního parteru trojhalí. Prostorový řád tak navazuje na ideje architekta Yona Friedmana z Maďarska a jeho koncept Spatial City ve vztahu k modulární architektuře. Modularitou ve vztahu k prostorové mřížce se zabýval i Piet Blom či Sou Fujimoto (Serpentine Pavilion, 2013, London). S prostorovou mřížkou ve svých konceptuálních a minimalistických dílech pracoval i americký výtvarník Sol LeWitt (výstava Between the Lines, Milano; díla Sculpture Garden, 13/11, 12x23x12 či Horizontal Progression).
Autor: Michal Rouha, Lucia Horkavá
Spolupráce: Anna Hermannová, Nhung Hong, Lucia Kanderová, Filip Kocourek, Tereza Stambolijská
Spolupráce interiér: Hana Švehlová, Marie Delongová, Magdaléna Přečková
Autor krajinářské části: Radka Matoušková
Vizualizace: Adam Preisler, Michal Šlusar SDAR
Lokalita: Mýto, stávající sídlo firmy
+ 17 more
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2018
Urbanisticko-krajinářské studie Vidoule je vizí, jak upravit zanedbané území stolové hory a neměnit zásadně její krajinný charakter
Projekt hledá vhodné urbanisticko-krajinářské řešení území Vidoule. Návrh prověřuje vhodnost funkční náplně rekreačního území. Podmínkou je nalézt takové řešení, které nebude vyžadovat změnu platného územního plánu hl. m. Prahy, tj. vyhoví stávající funkční náplni a zároveň naplní požadavky ZÚR hl. m. Prahy na SP/4 Vidoule – Cibulka – Motol.
Projekt urbanisticko-krajinářské studie Vidoule je vizí jak upravit zanedbané území stolové hory. Její transformace umožní aktivní využívání divoké krajiny Vidoule místními i Pražany. Otevřené přírodní sportovní plochy spolu s upravenou cestní sítí zachovávají sportovní obraz Vidoule stejně živý a organicky se měnící jako její nejdůležitější část – příroda.
Jako jedna z nezastavitelných lokalit Prahy má Vidoule vysoký rekreační potenciál celopražského významu. Jedním z cílů studie je proto hledat řešení, která umožní vznik reprezentativního a hodnotného přírodního parku pro setkávání lidí a trávení volného času při zachování hodnot místní přírody. Za tímto účelem byl sestaven tým architektů, krajinářů, sociologů a odborných konzultantů pod vedením studia reaktor. Projekt urbanisticko krajinářské studie Vidoule zaštiťuje Městská část Praha 5.
Vidoule vychází z jednoznačného genia loci místa – tj. divoké přírody uprostřed rozvíjejícího se města. Dále pak navazuje na samotnou podstatu názvu hory Vidoule – viděti. Pro své panoramatické výhledy na celou Prahu je toto místo unikátem v systému pražských parků.
Zachování a podpora přírodního charakteru spolu s nerušícím včleněním aktivit jsou základními kameny revitalizace území. Návrh těží z přírodních hodnot území, zachovává je a dále rozvíjí. V druhé rovině se soustřeďuje na jedinečné výhledy na město a pracuje s nimi v podobě vyhlídkových okruhů. V další vrstvě pracuje s vhodnou integrací sportů a aktivit za účelem vytvoření živě užívaného místa. V neposlední řadě umísťuje Vidouli do systému pražské zeleně a nově definuje území jako důležitou spojnici mezi přilehlými čtvrtěmi.
Předurčujícím faktorem místa je geologické podloží – tedy dvě na sebe dosedající vrstvy břidlice a pískovce vytvářející typické strmé svahy stolové hory. Na těchto svazích se nacházejí nejhodnotnější přírodní celky a také území zvláštní ochrany – přírodní památky. Proto návrh definuje přírodně hodnotný prstenec se speciálním neinvazním přístupem zásahu. Na hrany svahu umísťuje okruhy, které provádí návštěvníka po celém území a nabízí mu ucelené prozkoumání Vidoule.
Na spodním okruhu jsou to především přírodní hodnoty a spojení s okolím městem (částečně také přejímá pěší tranzitní dopravu). Horní okruh se orientuje na výhledy a spojení s aktivním využíváním přírodního parku. Náhorní plošinu, nejvíce dotčenou člověkem, studie definuje jako aktivní plošinu pro sportovně-relaxační využití s důrazem na vhodné zapojení do divoké přírody.
Studie hledá spojitost jak mezi prvky divoké přírody a komponované krajiny, tak mezi aktivním využíváním parku při zachování a rozvoji stávajícího složení rostlin a živočichů. K tomuto účelu byly stanoveny základní pilíře přístupu, které se dotýkají následujících témat. Je jimi především navázání na historické hodnoty, zachování přírodního charakteru, aktivace městských vazeb, nenásilné včlenění aktivit a inkluze veřejnosti.
Autoři: Jan Kačer, Jakub Heidler, Vojtěch Rýzner, Michal Rouha
Autoři krajinářské koncepce: Radka Matoušková, Eva Jeníková, Magdaléna Smetanová
Spolupráce: Ivo Kratochvíl, Šárka Gulašiová, Kateřina Stiehlová, Andrej Siman, Tomáš Krč, The Hong Nhung
Spolupracující atelier: Studio Reaktor s.r.o.
Sociologie a průzkum s veřejností: Dominika Potužáková, Lenka Baumgartnerová, Romana Trusinová, Kateřina Svatoň Gillárová
Vizualizace: Sdar, Michal Šlusar
Záštita: Městská část Praha 5
Lokalita: Vidoule, Praha 5
+ 16 more
Interiéry +1
Realizace
2018
Interiéry, Veřejné stavby a veřejný prostor, Realizace, 2018
Výstava jako součást projektu Národního technického muzea ke 100. výročí vzniku československého státu „Made in Czechoslovakia - aneb průmysl, který dobyl svět“
Koncepce samotného výstavního prostoru je rozdělena na dvě části mapující celkový vývoj známé značky Favorit. První část představuje nakloněná dráha s pomyslným pelotonem jízdních kol. Nad dynamický profil sklopené dráhy je realizována stěna s projekcemi, plakáty a závodními drezy. Nakloněná rovina/dráha se zatáčkou má dynamický charakter a v rámci prostoru představuje dynamiku a pohyb. Sklopenou závodní dráhu s koly doplňují texty a info-panely s LCD obrazovkami. Horní část s projekcí, kde se situována zatáčka sklopené dráhy, je věnována příběhu Róberta Hutyra. Druhou část představuje protější lomenice s důležitými historickými milníky. Ve střední části sálu jsou umístěny prvky sezení v podobě zvětšeného cyklistického řetězu
Autoři: Vojtěch Rýzner, Michal Rouha, Jakub Heidler, Michal Bílek
Spoluautorský atelier: Studio Reaktor s.r.o.
Lokalita: Národní technické muzeum, Praha
Fotografie: Michal Rouha
Autor výstavy: Jan Králík
Odborná spolupráce: Jan Štěrba
Komisař výstavy: Arnošt Nezmeškal
Supervize výstavy: Karel Ksandr
Grafik výstavy: Via Gaudium
Produkce: Blanka Kreibichová
Propagace: Jana Dobisíková, Adam Dušek
Doprovodné programy: Jiří Čermák
Překlad do angličtiny: James Harries
Jazyková redakce: Helena Pinkerová
Odborné obsahové zpracování archivu: Lucie Swierczeková
Audiovize: Jaromír Šlápota
Technický dozor NTM: Jan Duspěva
Realizace výstavy: Design BY HY s.r.o.
Tisk: Astron print s.r.o.
Instalace exponátů: Irena Cudlínová, Hana Patočková
+ 17 more
Bydlení
Studie
2022
Bydlení, Studie, 2022
Rodinný dům v Trutnově na Červeném kopci, zapuštěný do svahu
Autor: Michal Rouha
Spolupráce: Anton Vinas
Lokalita: Červený kopec, Trutnov
+ 17 more
Komerční stavby +1
Realizace
2024
Komerční stavby, Veřejné stavby a veřejný prostor, Realizace, 2024
Plovoucí zázemí rekreačního wakeboardového centra na rybníku v Holoubkově
Hlavním cílem našeho plovoucího zázemí bylo vytvořit maximálně funkční prostředí pro potřeby wakeboardových vleků, které nabídne jak technickou podporu, tak komfortní zázemí pro návštěvníky. Tento plovoucí "hausbot" poskytuje nejenom prostor pro technické zajištění vleku, ale také příjemné místo k odpočinku u vody.
Uvnitř objektu se nachází malé bistro, které zajišťuje drobné občerstvení a také poskytuje zázemí pro personál vleku. Dále zde najdete půjčovnu příslušenství pro vodní aktivity, včetně paddleboardů, a rozsáhlý sklad pro uskladnění veškerého vybavení.
K bistru přiléhá plovoucí molo se sezením pod plachtami, které vytvářejí stín a příjemné prostředí pro odpočinek po sportovních výkonech. V těsné blízkosti mola je „plovoucí pláž“ s pískem, která přidává jedinečný prvek pohodlí a zábavy, hlavně pro děti ...
Na střeše hausbotu se nachází prostorná terasa s pergolou a plachtami. Díky konstrukci, která umožňuje prknům terasy dosáhnout až k samotnému okraji, mají návštěvníci pocit, že terasa levituje nad vodní hladinou rybníka. Tento princip řešení vytváří jedinečný zážitek a pocit propojení s všudypřítomnou okolní vodní krajinou.
Chvíli před otevřením ...
Autor: Michal Rouha
Projekce: Pavel Srb + momentura
Spolupráce: Filip Kocourek
Fotografie: Michal Rouha
Lokalita: Holoubkov, Plzeňský kraj
+ 44 more
Bydlení
Realizace
2021
Bydlení, Realizace, 2021
Rodinná vila s výhledem na hladinu rybníka
Rodinný dům je situován v malé obci s výhledem na blízký rybník. Parcela rodinného domu je orientovaná v ose S-J, kde hlavní vstup na pozemek se nachází na jihu. Výhled na rybník je pak směrem na sever.
Konceptem domu je jednoduchá stropní deska, která je podpírána bloky stěn. Stěny pak vybíhají i mimo vnitřní objekt a přirozeně tak eliminují hranice mezi interiérem s exteriérem. Díky velikým oknům a interiérovým i exteriérovým dveřím, které probíhají od podlahy až k rovině stropu, je tímto základní idea ještě více podpořena.
Dispoziční řešení je velice velkorysé a dům tak má možnost pojmout kromě převýšeného prostoru s galerií, obytným prostorem s velkou knihovnou, soukromého křídla s šatno rodičů, ložnicí a koupelnou, pokoji pro děti a hosty, také malé fitness s hygienickým zázemím, prostornou garáž pro dvě auta a velkou dílnu. Jednotlivé prostory jsou pak funkčně i opticky děleny rovnými stěnami probíhající domem, které jsou materiálově odlišeny.
Exteriérová materialita podpurných stěn je volena v kombinaci horizontálního dřevěného obložení a vláknocementových velkoformátových pohledových desek v přírodním charakteru. Stropní deska je pak navržena jako čistě bílá rovná deska s přesahy a světlíky, které dostávají světlo i do centrálních částí dispozice. Dalším základním materiálem v interiéru je pak dominantní betonová podlaha, která přiznává svůj nedokonalý ale přesto krásný charakter. K němu jsou pak doplněny další doplňující materiály - dubové vestavěné i volné zařizovací prvky a skříně, dekorační stěrky a bílý jemný heraklith v podhledové rovině.
Autor: Michal Rouha
Návrh zahrady: trevisan ateliér +
Spolupráce: Petra Zajíčková, Filip Kocourek, Jaroslav Dědič
Video z realizace: Vinticone s.r.o.
Fotografie: Zuzana Veselá, Michal Rouha
Lokalita: Holoubkov, Plzeňský kraj
Dodavatelé stavby:
Bagger k.s. - dodavatel hrubé stavby
Izolace Hroch – hydroizolace stavby
Pezlar kovovýroba – zámečnické prvky
AR okenní technika s.r.o. - hliníkové dveře, okna a světlíky
Sofi design s.r.o. - odvětrávaná vlákno-cementová fasáda
Fasády a terasy s.r.o. - odvětrávaná dřevěná fasáda, venkovní terasy, dřevěné části plotu
Diamond floor s.r.o. - venkovní betonové plochy
Dorsis s.r.o. - vnitřní interiérové dveře se skrytými zárubněmi
Estra stavební s.r.o. - broušené betonové podlahy
Stavba Plzeň s.r.o. - zdravotechnika stavby
Regotherm servis s.r.o. - vytápění objektu
Prokat invest s.r.o. - vzduchotechnika
Elektroservis Jan Sládek - elektroinstalace, Loxone systém
FS interiér – truhlářské prvky
+ 69 more
Další projekty:
Apartmán na Kvildě
Interiéry
Realizace
2021
Interiéry, Realizace, 2021
Apartmán v Orlických horách
Interiéry
Realizace
2017
Interiéry, Realizace, 2017
Bílý terasový bytový dům v Liberci
Komerční stavby +1
Studie
2018
Komerční stavby, Bydlení, Studie, 2018
Byt Pernerova
Interiéry
Realizace
Interiéry, Realizace
Bytové domy na Kladně
Komerční stavby +1
Projekt +1
2019
Komerční stavby, Bydlení, Projekt, Studie, 2019
Chata s výhledem, Všenory
Bydlení
Studie
2019
Bydlení, Studie, 2019
Dům na hraně
Bydlení
Projekt
2015
Bydlení, Projekt, 2015
Dům nad zemí ve Starém Harcově
Bydlení
Projekt
2022
Bydlení, Projekt, 2022
Dům s černým pláštěm
Bydlení
Projekt
2018
Bydlení, Projekt, 2018
Dům s pečovatelskou službou, Dubá
Veřejné stavby a veřejný prostor +1
Projekt
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Komerční stavby, Projekt, 2018
Freshbar v Červeném Kostelci
Interiéry
Realizace
2014
Interiéry, Realizace, 2014
Interiér kanceláří společnosti Intecha
Interiéry
Studie
Interiéry, Studie
Interiér moderní roubenky
Interiéry
Studie
2023
Interiéry, Studie, 2023
Interiéry pro bytový dům ve Vrbicích
Bydlení
Studie
2023
Bydlení, Studie, 2023
Kanceláře Cemex
Interiéry
Realizace
2012
Interiéry, Realizace, 2012
Kanceláře NIX
Interiéry
Realizace
2012
Interiéry, Realizace, 2012
Kultivace předprostoru bývalého nádraží v Kařezu
Veřejné stavby a veřejný prostor
Projekt
2024
Veřejné stavby a veřejný prostor, Projekt, 2024
Nástavba rodinného domu v Roztokách
Bydlení
Projekt
2013
Bydlení, Projekt, 2013
Nová zástavba Nová Ves u Chrastavy
Bydlení
Studie
2021
Bydlení, Studie, 2021
Nové Podmokly, Děčín - soutěž
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2013
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2013
Památník letců v Českých Budějovicích - soutěž
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2013
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2013
Penzion Nový Rybník
Komerční stavby
Realizace
2011
Komerční stavby, Realizace, 2011
Pietní úprava Ďáblického hřbitova v Praze - soutěž
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2022
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2022
Pivovar na vodě
Komerční stavby
Studie
2022
Komerční stavby, Studie, 2022
Pivovarský dům v Roztokách
Komerční stavby
Studie
2020
Komerční stavby, Studie, 2020
Pokoje v krajině, Golf Dobrouč
Komerční stavby
Studie
2021
Komerční stavby, Studie, 2021
Poliklinika Neratovice - soutěž
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2018
Přístavba ordinace v Kunraticích
Komerční stavby
Realizace
2019
Komerční stavby, Realizace, 2019
Přístavba RD Tuklaty
Bydlení
Realizace
2013
Bydlení, Realizace, 2013
Přízemní dům Kersku
Bydlení
Studie
2023
Bydlení, Studie, 2023
Rekonstrukce bytu v Podolí
Interiéry
Realizace
Interiéry, Realizace
Rekonstrukce kulturního domu na Kladně
Veřejné stavby a veřejný prostor
Projekt
2020
Veřejné stavby a veřejný prostor, Projekt, 2020
Rekonstrukce podkroví v Blansku
Interiéry
Studie
2013
Interiéry, Studie, 2013
Rekonstrukce usedlosti na samotě
Bydlení
Realizace
2022
Bydlení, Realizace, 2022
Rekonstrukce vily na Braníku
Bydlení
Realizace
2015
Bydlení, Realizace, 2015
Relaxační centrum Lonkovka
Veřejné stavby a veřejný prostor
Projekt
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Projekt, 2018
Rodinný dům Losiná
Bydlení
Realizace
2022
Bydlení, Realizace, 2022
Rodinný dům na Kryblici
Bydlení
Studie
2017
Bydlení, Studie, 2017
Rodinný dům v Dobříši
Bydlení
Studie
2012
Bydlení, Studie, 2012
Rodinný dům v Lidicích, rekonstrukce
Bydlení
Studie
2024
Bydlení, Studie, 2024
Rodiný dům v Zakřanech
Bydlení
Realizace
2014
Bydlení, Realizace, 2014
Servis hub pro TGS
Interiéry
Studie
2020
Interiéry, Studie, 2020
Showroom v Rijádu
Komerční stavby
Studie
2012
Komerční stavby, Studie, 2012
Smuteční síň Řepy
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2013
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2013
Spolkový dům Horažďovice - soutěž
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2019
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2019
Technologické centrum TGS
Komerční stavby
Projekt +1
2019
Komerční stavby, Projekt, Realizace, 2019
Tenisové centrum v Dobříši
Veřejné stavby a veřejný prostor +1
Studie
2012
Veřejné stavby a veřejný prostor, Komerční stavby, Studie, 2012
Tréninková hokejová hala Holoubkov
Veřejné stavby a veřejný prostor +1
Studie
2019
Veřejné stavby a veřejný prostor, Komerční stavby, Studie, 2019
Tréninkové centrum FAČR
Veřejné stavby a veřejný prostor +1
Studie
2017
Veřejné stavby a veřejný prostor, Komerční stavby, Studie, 2017
Tribuna FC Příbram
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2018
Usedlost Kardavec
Bydlení
Realizace
2012
Bydlení, Realizace, 2012
Územní studie Pravý břeh Labe, Pardubice
Veřejné stavby a veřejný prostor
Studie
2018
Veřejné stavby a veřejný prostor, Studie, 2018
Vila v Anglické ulici
Bydlení
Studie
2018
Bydlení, Studie, 2018
Viladům v Nových Pavlovicích
Bydlení
Studie
2021
Bydlení, Studie, 2021
Západní zóna Dobříš
Bydlení
Realizace
2012
Bydlení, Realizace, 2012