Rodinný dům v Trutnově na Červeném kopci
Z dálky se blížím k domu, pomalu se otevírá pohled do údolí na Trutnov, na obzoru vnímám v ranním oparu siluetu Krkonoš. Když popojedu blíž, rozeznávám jasně tvar domu, vypadá jako by byl vytesán z kamene. Tento pocit ještě umocňuje ranní slunce, které se pomalu zvedá nad horizont a promodelovává každý záhyb domu. Fasády domu ubíhají souběžně se strmým terénem, hřeben sedlové střechy orientovaný kolmo ke komunikaci je však rovný (horizontální). Střecha včetně fasád je obložena dlouhými vlnitými šablonami šedé barvy. Zaparkuji před domem pod přístřeškem z ocelových profilů. Vystupuji z auta a pozoruji, že vlnité fasádní a střešní šablony jsou z cementovlákna, jsou na nich vidět ještě vlhké tmavší fleky ze včerejšího deště, které se v ranním slunci pomalu odpařují. Po krátké chvilce se odvážím jít dál ke vstupním dveřím. Vítr jemně profukuje, vnímám kolem sebe volný prostor, který ještě umocňuje podlaha z perforovaného plechu, pode mnou je příkrý sráz. Těsně před vstupními dveřmi se ještě otočím a kochám se subtilní ocelovou konstrukcí, sáhnu si na madlo zábradlí, cítím chlad a jemné chvění od větru. Vše je v pozinku, syrového ale krásného materiálu.
Při hledání vhodného koncepčního řešení jsme vyšli z jednoduchého archetypálního tvaru dvoupodlažního domu se sedlovou střechou s hřebenem orientovaným k ose komunikace, tak aby v základě splňoval místní stavební regulace. Tento „základní kámen - fundus“ jsme poté podrobili zkoumání a na základě kritérií, která jsme si stanovili, ho začali „okrajovat“.
Dům je nasazen do horní části strmého svahu, tak aby mohl být výškově napojen na ulici ve vstupním podlaží skrz subtilní ocelovou platformu a zároveň v polozapuštěném terénním podlaží navazoval na zahradu s ohledem na co nejmenší nutné terénní úpravy. Od základní hmoty kónicky odřezáváme severovýchodní a severozápadní rohy. Vzniklá hmota domu se plynule rozevírá od severu k jihu směrem do zahrady. Oříznutí není nahodilé, je vedeno v přesném úhlu. Řezné roviny spolu s terénem definují východní a západní fasádu, které mají přesný tvar pravidelného kosodélníku - terén při fasádách běží souběžně s okraji střechy. Výsledkem je čistá, tvarově srozumitelná figura domu.
Dispozice je v půdoryse rozdělena do 3x3 polí, které funkčně i konstrukčně vymezují vnitřní prostor. Kónické oříznutí rohů vnáší do dispozice jasnou hierarchii, krajní pole při severní fasádě jsou plošně redukovaná a je zde umístěno hlavní technické a skladové zázemí domu. Naopak krajní pole při jižní fasádě jsou prostorná, prosvětlená a otevřena přes okna do zahrady, nachází se zde hlavní pobytové prostory. V návrhu koncepčně pracujeme s konstrukčním systémem a s přirozeným vzhledem použitých materiálů jak v interiéru, tak i v exteriéru.
V exteriéru jsme hledali materiálové řešení, které by co možná nejvíce podpořilo „sošnou“ figuru domu - sjednotilo fasády se střechou. Na základě těchto kritérií jsme vybrali cementovláknitou vlnitou šablonu v přírodní šedé barvě, kterou obkládáme všechny fasády včetně střechy. Vlnitá šablona propůjčuje domu kompaktní, sjednocující vzhled s jemnou modelací světla.
Dům je navržen v lokalitě Červený kopec, která se nachází na severozápadním okraji Trutnova zhruba 1,3 km vzdušnou čarou od jeho historického centra. Nespornou výhodou této rozvíjející se lokality je její poloha a orientace. Jedná se o jižní svah s přímými výhledy na staré město a na horizont do otevřené krajiny Podkrkonoší.
Stavební parcela o rozloze 1007 m2 se nachází na okraji plánované zástavby, zhruba v polovině kopce, v blízkém sousedství lesa. Pozemek ve tvaru kosodélníku o rozměrech přibližně 50x20 metrů je ve strmém jižním svahu s podélným převýšením až 8 metrů. Ze severu je v nejvyšším bodě napojen na příjezdovou komunikaci a technickou infrastrukturu. Ze západu sousedí s již zastavěnou parcelou, z východu s dalším pozemkem určeným k zástavbě. Při jižní hranici je plánován volný průchod pro pěší mezi stavebními parcelami. Pozemek nabízí spektakulární výhledy na historické centrum města jihovýchodním směrem. Jih a západ zpříjemňuje blízkost lesa. Když k tomu přičteme ještě téměř koncovou polohu pozemku ve slepé ulici, kde projede jenom pár aut za den, tak můžeme investory jen pochválit za hezký výběr pozemku v rámci této lokality.
Jedná se o jednoduchý dvoupodlažní dům se sedlovou střechou o sklonu 40°, orientovanou kolmo k ose přilehlé komunikace. Dům je usazen v horní části strmého jižního svahu s odsazením cca 5 metrů od hranice pozemku. Vstupní podlaží propojuje s terénem lehká platforma, vetší ocelová konstrukce přístřešku pro auto s místem pro jedno další stání. Součástí této konstrukce je i místo pro dvě popelnice, kterému je věnován prostor „v zákrytu“ za stávajícím přípojkovým pilířkem. Vstupní ocelová rámová konstrukce je zamýšlena komplet v pozinkové úpravě s podlahou z pororoštu, založena na betonových patkách.
Od vstupních dveří do domu navazuje propojovací chodba. Dispozice podlaží je rozdělena do rastru složeného z devíti polí (3x3), který udává hlavní prostorový řád v domě. Středem patra běží hlavní spojovací chodba, na kterou jsou postupně zavěšeny další místnosti. Krajní pole při severní fasádě jsou nejmenší, je zde technická místnost s dílnou a zádveřím. Střední pole navazující na chodbu vyplňuje prostorné schodiště a z druhé strany koupelna. Krajní pole při jižní fasádě jsou nejprostornější s přímými výhledy do zahrady, proto zde počítáme s dvěma dětskými pokoji po každé straně.
Kónický tvar půdorysu se sedlovou střechou ovlivňuje výšku nasazení u paty střechy, nejvyšší je při severní fasádě naopak nejnižší při jižní. S tímto faktem pracujeme při využívání podkroví, které je nejpříhodnější při severní fasádě - nad technickou místností, dílnou a zádveřím. V tomto prostoru navrhujeme skladový prostor, který je pohodlně přístupný přes půdové vysouvací schody z dílny. V dětských pokojích při jižní fasádě je dostatečná výška pro vložené patro. Poslední pole spojovací chodby je zakončené velkým jižním oknem, které do hloubky prosvětluje celý vnitřek dispozice. Světlá výška v této části chodby je téměř pět metrů a vybízí nás k dalšímu využití například zavěšením provazové sítě, která může být přístupná z boku přes vložená patra v dětských pokojích.
Terénní podlaží přejímá stejnou logiku dělení vnitřního prostoru, jako tomu bylo u vstupního patra, ze severu je částečně zapuštěné pod terén. Ústředním prostorem je obývací pokoj spojený s kuchyní s podélnou orientací sever - jih, který zaujímá nadpoloviční plochu z celého patra. Při severní fasádě je kuchyň, při jižní obývací prostor, ve středu jídelní stůl pro šest až osm lidí, navazující na velké okno v západní fasádě, umožňující přímý vstup na zahradu. Další prostory zaujímají ložnice v jihovýchodním rohu a koupelna se záchodem v protilehlém severovýchodním rohu. Vzniklý prostor pod schodištěm může být využit jako spižírna, šatna nebo jiné úložiště.
Autoři: Martin Chlanda, Michal Rouha, Jana Fischerová
Spolupráce: Lucie Ráchel Dřevíkovská, Vlastimil Pešl
Lokalita: Trutnov, Červený kopec
Vizualizace: Dušan Marcinko