Soutěžní návrh - Centrum paliativní péče Cibulka
Věž se symbolickou cibulovou střechou je signifikantním bodem areálu a zároveň hlavní vstupní branou. Náš návrh tento hlavní orientační bod a vstup podtrhuje. Na vstupní bránu navazuje hlavní osa protínající celý areál. Základní prostorovou zkušeností usedlosti je organizace okolo dvora. Usedlost měla kdysi uzavřený jasně čitelný tvar, momentálně je na jižní straně rozvrácená budovami stodol, které jsou v rozporu se základní kompoziční logikou dvora. Novodobé části stodol proto rozebíráme a namísto nich vytváříme podélný trakt, který celku navrací jeho kompoziční logiku a znovu vytváří dvůr. Nejde o nápodobu nebo repliku toho, co zde historicky bylo. Původní křídlo mělo menší měřítko, které by nebylo pro provoz zdravotnického zařízení dostatečné. Reflektujeme původní generativní princip, ale nevytváříme repliku. Vytváříme křídlo úplně nové. Sem koncentrujeme lůžkovou část, jež není možné poskládat do starých objektů a zároveň ty nejdůležitější provozy, které jsou s lůžkovou částí provázané. Tím odlehčujeme zátěž ze starých domů, není třeba je dramaticky měnit. Poslední novostavbou je objekt "skleníku", který se zařezává do opěrné zdi směrem do východní zahrady.
Ve svém návrhu usilujeme o to, aby byl pobyt pro klienty co nejpůsobivější. Jako klienty vnímáme jak dětské pacienty, tak jejich rodiče. Pobyt v zařízení by měl být pro všechny zážitkem, který si užijí, budou na něj vzpomínat ještě dlouho poté a hlavně se budou těšit na příští návštěvu. Pro rodiče to primárně znamená, že budou mít prostor na odpočinek a rekreaci sil. Pobyt v areálu by pro ně měl být stejně příjemný jako pobyt v lázních.
Péče o děti s život limitujícím či život ohrožujícím onemocněním, které ukončuje jejich život předčasně, je velmi komplexní a senzitivní téma. Nejedná se pouze o péči o samotné děti, ale také jejich nejbližší rodiny - rodiče, sourozence, prarodiče a jiné členy či blízkÉ přátele. Dostupné reporty či odborné články sumarizují základní potřeby těchto dětí, jejich rodin a ošetřujících.
Z nich je možné porozumět procesu poskytování služeb paliativní péče avšak jejich obsah nezachází do takových praktických detailů, které souvisí s konkrétním návrhem paliativní péče. Cítili jsme však potřebu nacítit tuto péči a atmosféru okolo ní s ohledem na potřeby, preference a hlavně zkušenosti rodin a pečujících.
V rámci krátkého časového horizontu jsme tedy provedli několik semi-strukturovaných interview s rodiči dětí s nejrůznějšími vzácnými nemocemi, které vedli k úmrtí dítěte a také s poskytovateli doprovázejících služeb paliativní péče. V příštích odstavcích bychom rádi v krátkosti shrnuli nejdůležitější výzkumné nálezy, o které jsme se pak při navrhování paliativního centra opírali a nechali se jimi inspirovat.
Rodinám, kterým se buď narodí miminko s život ohrožujícím onemocněním, či jejich dítě onemocní v pozdějším věku, se obrátí život vzhůru nohama. O dítě se stará na plný úvazek většinou jeden z rodičů a to téměř nepřetržitě, na sourozence bohužel nezbývá mnoho času, partnerský život pokulhává, volnočasové aktivity se smrští na pár resp. žádné. Stres, vyčerpání, chronická nespavost, strach z toho co bude jsou každodenní emoce, které rodina prožívá. Respitní péče je tedy velmi vítanou službou mezi těmito rodinami. Pobyt v takovém centru by tedy pro ně bylo jako POBYT V LÁZNÍCH. Odlehčit a uvolnit se od každodenní péče, nevařit, zrelaxovat se, dojít si na masáž či si zacvičit, mít možnost přijít na jiné myšlenky, meditovat, procházet se, strávit víc času se sourozenci a partnerem, ale zároveň být na blízku nemocnému dítěti – to jsou všechno aktivity, které rodina velmi potřebuje, aby nabrala síly na další období velmi fyzicky, ale hlavně psychicky vyčerpávající péče.
Vcítit se do návštěvníků - Centrum jako "LÁZNĚ" paliativního centra, výsledky provedeného uživatelského průzkumu
Autorský tým: ORA + momentura + Rehwaldt Landscape Architects
Autoři: Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser, Ing. arch. Michal Rouha, Dipl.-Ing. Till Rehwaldt, Ing. Radka Matoušková, Ing. arch. Maroš Drobňák, Ing. arch. Klára Mačková, Ing.arch. Marie Delongová, Ing.arch. Hana Švehlová, Ing. Eliška Olšanská, Ing. Eliška Černá, Ing. Háta Enochová
Uživatelský průzkum: PDEng. Dominika Potužáková
Lokalita: Praha, Usedlost Cibulka